פסטיבל פו דאי, ויאטנם

 Phu Day Festival 


מועד הפסטיבל פו דאי, ויאטנם 

 Phu Day Festival: 


18 לאפריל -מהיום הראשון ליום העשירי של החודש הירחי השלישי, 

היום העיקרי של הפסטיבל הוא ביום השלישי של החודש הירחי השלישי. 

מיקום פסטיבל Phu Day ויאטנם: 


Phu Day, קומונת Kim Thai, מחוז Vu Ban, פרובינציית Nam Dinh. 

מושאי הפולחן של הפסטיבל פו דאי, ויאטנם: 


הנסיכה Lieu Hanh – האם הקדושה. 

מאפייני פסטיבל Phu Day: 


התהלוכה של האם הקדושה, משחק יצירת דמויות סיניות, Hau Dong 

(סיאנס – טקס טיפוסי של מסורת הערצת האימהות הקדושות של ה- Viet). 

 

מקדש Phu Day ממוקם בקומונת Kim Thai, מחוז Vu Ban, פרובינציית Nam Dinh. מהעיר Nam Dinh, ניתן להגיע ל- Phu Day בנסיעה ברכב של כ- 15 קילומטרים. ניתן להגיע גם ברכבת. התחנה נמצאת כשני קילומטרים מהמקדש. 

 

המקדש מוקדש לאם הקדושה Lieu Hanh אשר הינה אחת מארבעת האלים בני האלמוות של הפנתיאון הויאטנמי. 

האגדה על האם הקדושה Lieu Hanh מועברת בשירה מדור לדור ברחבי המדינה מצפון לדרום, מאזורי הדלתא לאזורים ההרריים של המדינה. האמונה הייתה ש Phu Day הייתה במרכז המולדת. 

 

בעיניהם של בני העם הויאטנמי, מלכי ה- Hung הינם האבות הקדמונים, האם הקדושה Lieu Hanh היא האם והגנרל Tran Hung Dao הוא האב. הקהילה הויאטנמית נחשבת למשפחה אשר יש לה את אותם אבות קדמונים, אב ואם. 

 

פסטיבל Phu Day נערך מידי שנה מהיום הראשון ליום העשירי של החודש הירחי השלישי, אך יום הפסטיבל העיקרי מתרחש ביום השלישי. ביום השישי, מתארגנת תהלוכה אשר מלווה את "האם הקדושה" ממקדש Tien Huong לפגודת Goi ומתקיים פסטיבל בו אנשים עומדים בצורת דמויות סיניות ביום השביעי. אלה הם הפעילויות הטיפוסיות ביותר של הפסטיבל.  

פסטיבל פו דאי, ויאטנם - Phu Day Festival

התמונה באדיבות מנהל התיירות הלאומי של ויאטנם

צועדות בראש התהלוכה הינן קבוצה של נשים מבוגרות הנושאות את הדגל הבודהיסטי. מאחוריהן צועדים ארבעה צוותים של דרקונים, נשים וגברים צעירים עם שמונה נשרים בידיהם, קבוצה של נזירים אומרים את תפילתם. 

 

מאחורי הנזירים צועדים שבעה אפריונים. האם – את האפיריון הראשון נושאות שמונה ילדות בתלבושות אדומות, את האפיריון השני של האם נושאות שמונה ילדות עם תלבושות ירוקות ואת האפיריון השלישי של האם נושאות שמונה ילדות בתלבושות לבנות. 

 

קבוצה של אנשים אשר נושאת את חפציה של האם הקדושה על ראשיהם צועדת לאחר האפריונים. האחרונים צועדים הם באי הכוח ועולי הרגל. משחק יצירת דמויות סיניות אשר נערך ביום השביעי של החודש השלישי הינו הופעה ייחודית לפסטיבל. 

 

המשתתפים חייבים להתאמן כדי שיוכלו לעמוד בשורה בצורה כזאת כדי לעצב את הדמות הסינית "Mau nghi thien ha" (אישה אשר המעלה שלה הופכת אותה לאם האומה), "Thien ha thai binh" (עולם שליו) כאשר הם שומעים את האות ממפקד הדגל. 

 

פעילות תרבותית ודתית ייחודית בפסטיבל Phu Day היא Hat Van ו- Hau Bong. זהו שילוב של מוזיקה, שירה, ריקוד וסגידה שהוא טקס טיפוסי של כת האם הקדושה (Holy Mother Cult). 

 

במהלך הפסטיבל, נערכים מספר משחקים ופעילויות בידור כמו Tuong (אופרה קלאסית), Cheo (אופרה פופולרית), הופעות שירת Xam, היאבקות, משיכת חבל, קרב תרנגולים ומשחקי שחמט. פסטיבל Phu Day הוא גם יריד בו אנשים יכולים למכור מוצרים מקומיים.