פסטיבל פגודת קאו, ויאטנם 

 Keo Pagoda Festival 


מועד פסטיבל פגודת קאו, ויאטנם

 (Keo Pagoda Festival): 


21 לאוקטובר - היום ה- 13 עד ה- 15 של החודש הירחי התשיעי. 


מקום מדויק של פסטיבל פגודת קאו, ויאטנם:  


קומונת Duy Nhat, מחוז Vu Thu, פרובינציית Thai Binh. 

מושאי פולחן של הפסטיבל פגודת קאו, ויאטנם: 


בודהה, הנזיר Khong Lo. 

מאפייני פסטיבל כפר לה מט:  


2 פסטיבלים הגדולים בשנה. (פסטיבל האביב ופסטיבל הסתיו). 

תהלוכה גדולה המתארת את הסיפור המיתולוגי של הנזיר Khong Lo, מרוצי סירותtrai, ריקוד החתירה על הקרקע.  

תיאור הפסטיבל פגודת קאו, ויאטנם: 


פסטיבל פגודת Keo  השנתי נמשך שלושה ימים אשר במהלכו נערכים טקסים ופולחנים דתיים ומסורתיים כדי לפאר ולחגוג את חייו של הנזיר הבודהיסטי אשר תרם רבות למדינה ולאנשים.  


הפסטיבל מארח גם פעילויות תרבותיות מסורתיות אחרות, המשקפות את סגנון החיים המושרש במאפיינים של התרבות החקלאית של דלתת הנהר האדום של אזור המגורים שלצד הנהר.  

ההכנות לפסטיבל פגודת קאו: 


ביום ה- 3 של החודש הירחי השישי, לאחר ביצוע טקס הבאת מנחת עוגות ה- Bia לבודהה, 8 כפרים קטנים מכפרי Keo בוחרים את אחראי הטקס הראשי.  

כל כפר קטן בוחר גם את המשנה לאחראי הטקס הראשי. מהיום הזה עד היום ה- 15 של החודש הירחי השמיני, אנשי הכפר מקשטים את הפגודה.  

10ימים לפני שהם הולכים לפגודה כדי לקשט אותה, האנשים שנבחרו חייבים לאכול אוכל צמחוני ולהתקלח כדי לנקות ולטהר את גופם. 

 

ביום ה- 15 של החודש הירחי השמיני, אחראי הטקס הראשי ושמונת העוזרים שלו מבצעים את הטקס של הבאת מנחת קטורת והחלפת התלבושות של פסלי האלים.  

הטקס נערך ביום טוב לפי גלגל המזלות בין היום ה- 15 של החודש הירחי השמיני ליום ה- 10 של החודש הירחי התשיעי. 

 

ביום ה- 11 של החודש הירחי התשיעי, אנשי הכפר תולים גבוה דגל גדול, ודגלים קטנים רבים אחרים לצד השער בעל שלוש הכניסות של הפגודה. באותו היום, נבחרים נושאי הסירות והאפריונים. 

 

ביום ה- 12 של החודש הירחי התשיעי, בבוקר של היום ה- 10 עד היום ה- 12 של החודש הירחי התשיעי, 8 כפרים קטנים משיקים שמונה סירות כהכנה למירוץ הסירות.  

כל סירה מיוצרת מעץ קל, שניים עשר מטר אורך ומטר אחד רוחב. כל סירה יכולה להכיל בין שמונה לעשרה זוגות חותרים, מדריך והגאי. 

מהלך ההפסטיבל פגודת קאו: 


ביום ה- 13 של החודש הירחי התשיעי, הפסטיבל מתחיל בטקס של תהלוכה של אפריונים כדי לחגוג את חגיגות המאה ימים למותו של הנזיר Khong Lo.  

התהלוכה מביאה את המזבח, הקטורת ואת הסירות הגדולות והקטנות אל השער בעל 3 הכניסות בבוקר. 

אחר הצהרים של היום ה- 13 של החודש הירחי התשיעי, מתקיים מירוץ הסירות. צופים ומעריצים נוהרים לגדות הנהר האדום, עומדים לאורך כמה קילומטרים.  

לאחר שניתן האות, הסירות המתחרות יוצאות קדימה. בסוף שלושת סיבובי התחרות, הסירה הראשונה, השנייה ושלישית אשר מגיעות ליעד ללא הפרה של החוקים מקבלות פרס. בסוף התחרות של שלושת הימים, מתבצע הדירוג. 

פסטיבל פגודת קאו, ויאטנם

 התמונה באדיבות מנהל התיירות הלאומי של ויאטנם

במגדל ה- Gia Roi מתקיימת תחרות קריאת הדרשות של המכשפים. הדרשות נכתבות על ידי המכשפים לפי הנושא של – שישה סוגים של מנחות – (קטורת, אור, פרח, תה, פרי, ואוכל). 

התחרות הזאת שונה מתחרויות אחרות כי הדרשות שלה נכתבות בכתב לטיני בצורת סאטירה. ככל שהדרשה יותר סאטירית הפרס גבוה יותר.


בערב, כל נושאי האפריונים, נושאי הדגלים, ומכובדי הכפר אשר נבחרו לפסטיבל, באים לתת כבוד לאלים. לאחר מכן מתקיימת תחרות התקיעה בשופר וההכאה בתוף. בשעה 24:00 באותו היום אחראי הטקס הראשי מבצע את הטקס של מתן הכבוד לדגל.


ביום ה- 14 של החודש הירחי התשיעי, בחגיגות יום השנה להולדתו של הנזיר Khong Lo, בבוקר, טקס התהלוכה מגיע לאחר טקס הבאת מנחת הקטורת. 

שני זוגות של סוסי עץ לבנים וורודים אשר צוירו על ידי כמה אנשים מובילים את התהלוכה. אז מגיעים 8 אנשים המחזיקים 8 דגלים, 42 אנשים המחזיקים Bat Buu (כלי נשק מסורתיים) ו-  Io Bo, ארבע אנשים הלובשים תלבושת מלמלה שחורה ומכנסיים לבנים נושאים דרקון המתאר את מסעו של הנזיר Khong Lo בסירה לעבר הבירה של המחלקה לטפל במלך, ארבעה אנשים באותה תלבושת הנושאים סירה קטנה מזהב המונחת בדוכן המתאר את התקופה בחייו של הנזיר Khong Lo כאשר היה דייג. 


לאחר מכן מגיעה האוקטט, 4 אנשים נושאים את המזבח, 4 סוחבים את לוח הקטורת, 8 ילדים מגיל 12 עד גיל 14 בטוניקה צהובה, מכנסיים ירוקות וחגורות אדומות המזכירים את ילדי הבאפלו אשר התחברו עם הנזיר Khong Lo כאשר היה דייג. 

את האפיריון מזהב אשר בו מניחים את לוח ההערצה של Khong Lo נושאים 12 בנים. 


מנחה הטקס הראשי הולך אחרי האפיריון. בתלבושת סגולה הוא מניח את ידיו בצורה מכובדת מול החזה שלו, הולך בצורה נינוחה לצלילי התופים. באי הפסטיבל מגיעים אחרונים.

כאשר האפיריון מגיע לאגם, 4 אנשים המתמרנים שבע בובות עץ רוקדים כדי לקדם בברכה את התהלוכה. אחת מתוך שבעת הבובות היא גברת Chang עם פנים עליזות ושמחות. האגדה מספרת שהיא נהגה להביא דגים לנזיר Khong Lo לעיתים קרובות.אחר הצהרים של היום ה- 14, תחרות ה- Boi Trai  ממשיכה להתקיים בנהר. במגדל Gia Roi מתקיים טקס ריקוד הנקרא 'Mua Ech Vo' כדי לחלוק כבוד לאלים.


ביום ה- 15 של החודש הירחי התשיעי, ממשיך הטקס של הצגת קטורת כמנחה לבודהה. בלילה הזה לאחר תהלוכת האפריון מתקיים משחק ריקוד סירות ה trai על האדמה.


ריקוד החתירה בסירות על האדמה מבוצע על ידי 12 אנשים בתלבושות יפות העומדים בשתי שורות מקבילות כמו הדרך שהם יושבים בסירה. 

2 אנשים מביימים, אחד מחזיק תוף קטן והאחר, דג מעץ. כאשר ניתן האות, שנים עשר הרקדנים 'חותרים' תוך כדי שהם מכופפים את רגליהם וכאשר הם קוראים קריאות לפי הקצב. 


הופעה מעניינת זו מושכת קהל רב. הופעה זו מסמלת את סיומו של פסטיבל פגודתKeo  אשר אורך שלושה ימים.