פסטיבל ג'יאונג, ויאטנם

 Giong Festival 


מועד הפסטיבל ג'יאונג, ויאטנם

 Giong Festival: 


4, מאי. 

מהיום השישי ליום השניים עשר של החודש הירחי הרביעי. היום העיקרי של הפסטיבל הוא ביום התשיעי של החודש הירחי הרביעי. 

 מיקום פסטיבל ג'יאונג, ויאטנם: 


קומונת Phu Dong, מחוז Gia Lam, האנוי. 

מושאי הפולחן של הפסטיבל ג'יאונג: 


הקדוש ג'יאונג (Phu Dong Thien Vuong). 

מאפייני פסטיבל ג'יאונג, ויאטנם: 


צוות תיאטרלי Ai Lao שר ורוקד להערצת האל; ba van thuan, ריקוד ba van thuan מחכה את הקרב הישן של הקדוש ג'יאונג. 

ההכנות לפסטיבל: 


פסטיבל ג'יאונג מתקיים פעם בשנה ביום התשיעי של החודש הירחי הרביעי כדי לחגוג את הגיבור אשר הביס את האויב להגן על המדינה. הוא הוכתר לאחר מכן לקדוש ג'יאונג. הפסטיבל משחזר את הקרב כנגד הפולשים מ- Yin. 

 

ההכנות בדרך כלל מתקיימות חודש מראש. ביום הראשון של החודש הירחי השלישי, מקימים את ועדת הארגון, אשר אחראית על בחירת מחזיקי הדגלים, נגני התופים והגונג ולהקת הרקדנים. 

נבחרת קבוצה של גברים ונשים צעירים להשתתף בקרב בין חיילי ג'יאונג לפולשים מ- Yin.  

החזרה הכללית מתקיימת ביום החמישי של החודש הירחי הרביעי. והפסטיבל מתחיל ביום השישי ונמשך שבעה ימים. 

ימי הפסטיבל: 

ביום השישי:  


בשעה שלוש לפנות בוקר מתחילה תהלוכה של מים אשר בה משתתפים כל המפקדים, החיילים, קבוצות השירה והריקוד מכפר Hoi Xa (גילדת Ai Lao), כמו גם קבוצה גדולה של אנשי הכפר.  

התהלוכה שואבת מן הבאר במקדשMau  מים הנקראים "מים קדושים", המוקדשים לאמו של ג'יאונג, ונושאת את המים בשני מכלים גדולים למקדש Thuong המוקדש לג'יאונג.  

אנשי הכפר נושאים מים כדי לנקות את הנשק של חיילי ג'יאונג, ולהתפלל למזג אויר טוב ושפע של יבול. 

ביום השביעי: 

 

בשעה אחת עשרה בבוקר, מובאים בתהלוכה מגשים של אורז מאודה וחציל מלוח, המאכלים שאכל ג'יאנג לפני שעזב את הכפר שלו לחזית, ממקדש Mau למקדש Thuong. 

ביום השמיני:  


ראש ה giap (כפר של ארגון המאסף את תושביו הגברים לפי הגיל שלהם) והנכבדים מארבעת הכפרים מסקרים את החיילים המייצגים את צבאו של ג'יאונג. 

 

 ביום התשיעי: 

 

יום הפסטיבל הראשי מצוין בבוקר על ידי תהלוכה הנושאת את הדגל ממקדש Mau למקדש Thuong. הטקס הפולחני הזה דומה לזה של תהלוכת המים. כאשר התהלוכה מגיעה למקדש, היא מתקבלת בברכה בטקס בזמן ש"החיילים" מבצעים טקס ומיצג צבאי לכבודו של הקדוש Dong.  

בסוף, הם עומדים בטורים לפני המזבח של הקדוש וחולקים לו כבוד. 

פסטיבל גיאונג, ויאטנם - Giong Festival

התמונה באדיבות מנהל התיירות הלאומי של ויאטנם

בשעה עשר בבוקר, מתחיל משחק "לתפוס את הטיגריס" על ידי קבוצה של רקדנים. באותו הזמן, ב"מחנה האויב" ליד בריכת הלוטוס בכפר Dong Vien, עשרים ושמונה נשים לוחמות בצבא Yin יושבות על האפריונים שלהן, מוקפות בצופים, ומוכנות לקרב.  

 

בשעה אחת בצהרים, קבוצה שסיירה בשטח האויב מדווחת שחיילי האויב השתלטו על האזורים של Dong Dam ו- Dong Vien.  

החדשות מתקבלות לקול שלוש הקשות בתופים המסמלות את בואה של השעה המכרעת. בזמן שהחיילים מסתדרים בשורות מחכים לפקודה לצאת לקרב, קבוצת הזמרים והרקדנים מבצעות שיר המהלל את ג'יאונג כגנרל אשר נשלח ע"י האל לעזור לאנשים להבריח את הפולשים.  

כאשר מסתיים השיר, המפקדים משתטחים לפני המזבח, מקבלים את ההוראות מפי המפקד שלהם ונשבעים להילחם עד הסוף. החיילים צועקים במקהלה: "כן, אנו מצייתים לפקודות" ואז מתחילים לזוז. 

בעוד החיילים צועדים ומושכים את הסוסים בתקיפות, הם צועקים בהרמוניה לפקודת הקצין העומד מאחורי הבית. החיילים עוצרים במקדש Mau היכן שהם משתחווים לכבודה של אמו של הקדוש ג'יאונג.  


כאשר החיילים מגיעים ל- Dong Dam, הם שמים סוס עץ לבן על הסוללה. המפקדים באים ועומדים במקומות המסומנים מסביב לשלושת המחצלות, אשר אמורות לסמן את שדה הקרב. 


בשעה שתיים בצהרים לאחר שהחיילים התארגנו (זה אומר שהם נערכו בעמדות הקרב שלהם), נשמעות שוב שלושת ההקשות בתופים, ולאחריהן דממה עמוקה. ואז המפקד נותן את אות ההתקפה. המשמר הקדמי גם הוא מכה בתופים, ומסמל שהוא מוכן לקרב. 


מסמלים את תהליך הקרב נגד האויב Yin באמצעות מספר טקסים המתרחשים על שלוש מחצלות על ידי מפקד הדגל. הצעדים שלו מתארים את כוחו של ג'יאונג אשר יכול להזיז הרים ועננים. הטקס האחרון מסתיים על המחצלת השלישית, מסמל שהקרב הסתיים בניצחון. הניצחון מתקבל בברכה לקולות תופים וגונג. 


החיילים, בסדר מלא, חוזרים למקדש Thuong. הם עוצרים לכמה דקות במקדש Mau כדי לדווח את חדשות הניצחון לאמו של הגיבור. ואז הם נהנים מהסעודה. 


צבא Yin יוצא במתקפת נגד שוב.  

שלושת קולות התופים והגונג נשמעים שוב. כל המפקדים והחיילים עוזבים את השולחנות שלהם, אוחזים בנשקם ויוצאים החוצה לחזית, הפולשים השתלטו על אזור Soi Bia הנמצא בין מקדש Mau למקדש Thuong. 


מפקד הדגל מבצע שלושה טקסים שוב, עם הבדל קטן. הטקס השלישי מסתיים בברכה של שלוש הקשות בתופים ובגונג אשר מסמלים את הניצחון המלא על הפולשים. מפקדי האויב נלקחים למקדש Thuong והם צריכים להתרפס ארבע פעמים לפני המזבח של ג'יאונג הקדוש. ואז "הקצין" משתמש בחרב ניצחון לדחוף את הכובע ולקרוע לרווחה את השמלה של האסיר האויב. מחוות אלה מסמלות את עריפת הראשים והסרת העור של חיילי האויב. הוא גם מקבץ את כל הגביעים במטרה לדווח על מעשה הגבורה לקדוש ג'יאונג בחדר האחורי של המקדש. 

לאחר מכן, החגיגה ממשיכה בתוספת התלהבות עד הערב יחד עם מוזיקה ומשחקים מסורתיים עד חצות. 

ביום העשירי:  


נערך טקס בו מסקרים את החיילים, בודקים את הנשקים ומודים לקדוש ג'יאונג. 

ביום האחד עשר:  


מים מובאים בתהלוכה למקדש Thuong כדי לנקות את כלי הפולחן, הנשקים. משחקים במשחקים ביחד עם הופעות שירה וריקוד. 

 ביום השניים עשר:  


תהלוכת הדגל יוצאת בה ה"חיילים" מחפשים ב Dong Dam וב Soi Bia לראות האם יש שאריות מהאויב. לאחר הבדיקה שותלים דגלים כדי להראות שחיילים האויב גורשו והשקט חזר לאזור.  


בערב נערך טקס ניצחון בו מבשרים על החדשות לכולם. הטקס מסמל את סיומו של הפסטיבל.