הואה - Hue

הואה שימשה כבירה ההיסטורית של ויאטנם טרם זמנה של האנוי. היא שוכנת על גדות נהר הבושם רחב הידיים, המחלק את העיר לשניים. על אף שהיא מאכלסת קצת יותר מ-300,000 תושבים, יש בה מונומנטים ומבנים ארכיטקטוניים מהחשובים במדינה. לא לשווא הכיר בה ארגון אונסק''ו כאתר מורשת עולמי בשנת 1933. 

 

סיפורה של העיר מתחיל במאה ה-17 והוא כרוך במלכים ובקיסרים בני שושלת נגוין. עם הכרזת העצמאות של המפלגה הקומוניסטית בהנהגת הו צ'י מין, היא הפכה לבירה פוליטית. במהלך מלחמת ויאטנם העיר ניזוקה קשות ורבים מאתריה ההיסטוריים לא שופצו אלא בעשורים האחרונים. 


אטרקציות מרכזיות בעיר: 

העיר המלכותית והעיר האסורה הסגולה

ברובע הבירה של הואה שנמצאת במרכז ויאטנם, נמצאת העיר העתיקה ששימשה בירתה של שושלת נגווין יותר מ-140 שנים. העיר, שבנייתה ארכה כ-200 שנים, מוגנת בידי חפיר ומוקפת בתעלות מים שמקורם בנהר הבושם. בתחומה נמצאים המבצר והעיר הסגולה האסורה.  


המבצר, שנועד להגנה על הארמונות במתחם, נחשב אחד מהמבנים היפים שהוקמו בעת המודרנית. העיר האסורה הסגולה, שיש אומרים שהיא מזכירה את זו שבסין, היוותה את אזור המגורים הפרטי של קיסרי השושלת ובני משפחותיהם והותרה לכניסה רק להם ולסריסים בודדים. כיום היא פתוחה לכל דורש. 

פגודת טיין מו

הפגודה היא אחד המבנים המפורסמים ויש אומרים גם היפים בויאטנם. הפגודה מתנשאת לגובה של שבע קומות ומשקיפה על נהר הבושם. היא נבנתה ב-1601 בידי השליט המקומי שלפי האגדה טייל באזור ופגש בגברת זקנה בשם טיין מו (''גברת שמיימית'').  


היא ניבאה בפניו ששליט יקים פגודה על הגבעה כדי להתפלל לשגשוגה של הארץ, ואחרי הנבואה נעלמה. כשהוא שמע את דבר הנבואה, מיד התפנה להקמת הפגודה. לימים שימשה הפגודה כמקום התכנסות של מתנגדי המשטר וכיום היא מהווה מרכז הכשרה לנזירים בודהיסטיים. 

עיר הואה

במתחם הפגודה נמצאים גם ביתן הפעמון ובו פעמון ענק מהמאה ה-18' השוקל שלושה טונות ודינדונו נשמע למרחקים. בנוסף יש פינת זכרון לנזיר בודהיסטי שיצא בשיאה של מלחמת לסייגון הסמוכה והצית עצמו לעיני כל כמחאה נגד המשטר. הנזיר הפך לסמל מאבק של העם בויאטנם לעצמאות. 

מוזיאון העתיקות

האולם היפהפה המגן על המוזיאון המלכותי נבנה ב-1954. חפצי האמנות היקרים והחשובים ביותר בו אבדו בזמן המלחמה אבל נשארו בו קרמיקות, רהיטים ומזכרות יפים. 

מחוץ לעיר: 

הקבר המרשים ביותר, הממוקם במרחק שני קולומטרים ממרכז הואה, הוא זה של הקיסר טו דוק. מתחם הקבר כולל מבנים מפוארים ומקושטים, המוקפים בחפיר מלא מים. הקבר נבנה במאה ה-19' ומקומו היה כה סודי עד כי המשרתים שקברו את הקיסר אולצו להתאבד ובלבד שהסוד לא יתגלה. 

קברו של הקיסר קהאי דין

 המונומנט האחרון של השושלת, המשלב ארכיטקטורה ויאטנמית וצרפתית, מעוטר בציורי קיר יפים של דרקונים. בבניין המרכזי מוצגים חפצי אמנות מקוריים. 

מסעדות

הואה מציעה מסעדות רבות שמרביתן נמצאות בחלקו הדרומי של הנהר. פרט לאוכל מערבי תמצאו שם גם מסעדות ויאטנמיות אותנטיות. בתחום הקניות, אחד הדברים הפופולאריים המוצעים כאן למכירה הם כובעי חרוט. העיר מציעה גם שוק גדול ומגוון, דונג בה, הממוקם על הגדה הצפונית של הנהר.