מסלול טיול מרתק לצפון מרכז הודו

מסלול טיול מרתק וחוויתי לאיזור רג'אסטאן, אל המדבריות, לארמונות, לכפרים, לערים, 

לאנשי המדבר. וגם לאגרה, ורנסי וקג'וראו.


על סמך המלצות ותגובות של מטיילים רבים, וניסיון אישי שלנו, 

בנינו עבורכם מסלול לטיול מומלץ בן 14  - 12 ימים לצפון מרכז הודו. 

 

כמובן שבהתאם לזמן העומד לרשותכם, לתקציב, ובהתאם לתחומי העניין שלכם תוכלו לבצע שינויים והתאמות במסלול כרצונכם.  


הטיול המוצעף טיול פרטי תפור להודו,  בנוי כטיול פרטי מתוכנן, שבו תטיילו רוב הזמן בלווית מדריך, נהג ורכב צמוד.  


הנסיעה ברכבים נוחים וממוזגים, בהתאם לגודל הקבוצה המטיילת.   


 

מומלץ להוריד את

 המדריך לנוסע להודו 

שהכנתי עבורכם.  


המדריך יעזור לכם לבנות טיול חלומי פרטי, לחסוך הרבה זמן, התלבטויות, שאלות, תסכול וכסף. 

יום 1: הגעה לדלהי (Delhi) 

הגעה לדלהי והעברה למלון.  

אם אתם מגיעים בשעות הבוקר ניתן להתחיל את הטיול ביום הזה, לאחר התרעננות במלון. אם אתם מגיעים בשעות אחר הצהריים, מומלץ לאחר מנוחה, לצאת לחצי יום טיול כפי שמוצע. אם אתם מגיעים בשעות הערב, מומלץ לנוח לקראת התחלת הטיול ביום שלמחרת. 


אחר הצהרים סיור בדלהי העתיקה והחדשה.

 

ביקור ב Raj Ghat (אתר הנצחה למהטמה גנדי).  לאחר מכן נמשיך לביקור במבצר האדום שהיה פעם חלק משדרת הקיסרים של האימפריה המוגולית (Mughal Royalty), וכיום נמצא באזור המסחרי השוקק ביותר של העיר.  

 

לאחר מכן נבקר ב Jama Masjid, המסגד הגדול ביותר בהודו. לאחר מכן ניקח סיור ריקשות לסיור בתוך הסמטאות של שוק Chandni Chowk לחוש את האווירה של שוק אוריינטלי סואן מאד מאד. 

 

בדלהי החדשה נבקר במספר מבנים מעניינים המשלבים בין אדריכלות הויקטוריאנית לאדריכלות מודרנית. 

יום 1: הגעה לדלהי (Delhi)

יום 2: דלהי (Delhi) / וראנסי (Varanasi) בטיסה  

לאחר ארוחת הבוקר נטוס לואראנסי. 


ורנאסי שוכנת על גדת נהר הגאנגס הקדוש ומתוארת לעיתים ככבירה הרוחנית של הודו. לורנאסי הקדושה מגיעים מכל עבר כדי למות בה. למות בורנאסי נחשב כדרך המהירה לשחרור מהמעגל האינסופי של לידה מחדש ואיחוד עם השמימי. זהו המקום המושלם לתקשר עם הצד הרוחני של הודו.  


אם יש מקום אחד עלי אדמות בו אפשר להרגיש אושר רוחני, זה בהחלט בוראנסי, שם מאמצים את החיים והמוות במלוא תפארתם. 


העיר העתיקה של ורנאסי שייכת למסע של ההינדואיזם והאמונה הבלתי ניתנת לשבירה של האל שיווה (Lord Shiva). 


יום 2: דלהי (Delhi) / וראנסי (Varanasi)

האמונה מספרת שהעיר נוצרה על ידי האל עצמו, לנהר הגנגס מובילות  שמונים מדרגות (גאתות).  


ה Dashashwamegh Ghat מפורסם בעולם בזכות שריפת הגופות שלו. כאשר תשוטטו באיזור הגתות, כנראה שתפגשו עם טקס שריפת גופות, כי הרי בורנאסי מדובר בעניין יום יומי.


האהבה למוזיקה קלאסית, אוכל ותרבות מורגשת בכל פינה בורנאסי. הריח של זלביה (jalebi) ו- kachauri שרק טוגנו, קולות פעמונים ממקדש Laxmi Narayan והריח של מקלות קטורת מעורר את החושים ומעלה את מצב הרוח באופן מידי. בעיר ניתן למצוא לא מעט חנויות לכלי מוסיקה.


אחר הצהרים נבקר ב Sarnath, שם נשא בודהה את הדרשה הראשונה שלו למאמינים. 

יום 2: דלהי (Delhi) / וראנסי (Varanasi)

בערב, אנו ממליצים להנות מרחובותיה התוססים של וראנסי ומסמטאותיה הצרות בסיור על ריקשות.  


נמשיך לטקס ה Aarti שמתקיים בכל יום בערב ומרגיש כמו קריאה שמימית לבני האנוש להעיר את האלים החיים בשמיים. הטקס מרשים ביותר וניתן לחוות אותו כמה פעמים בעת שהייתכם בורנאסי. אין ספק שמדובר באחד מהטקסים המרשימים ביותר בהודו בטקס, תחזו באור הבהיר של הפמוטים ומנורות השמן המאיר את גרמי המדרגות בעת תפילת הערב, תריחו את הקטורת ואת ניחוח הפרחים  ובתהליך שחרור הפמוטים במים הקדושים של הגנגס. 

 

אנו ממליצים להשאר יום נוסף בורנאסי בהתאם לכמות הימים שעומדת לרשותכם בטיול, ללא הדרכה. ללכת לאיבוד בין הסימטאות, לבקר בחנויות כלי הנגינה הרבות שבעיר, לרכוש מוצרי משי מדהימים באחת מהחנויות, לאכול טוב.

יום 2: דלהי (Delhi) / וראנסי (Varanasi)

יום 3: וראנסי / קהג'וראהו (Khajuraho) בטיסה 

השכם בבוקר, לפני עלות השחר כשבחוץ חשוך, נצא לשייט על הגנגס ונצפה בטקסים הדתיים הנערכים באיזור הגאתות. בשעות אילו אנשים רבים רוחצים במיים הקדושים. מדובר במחזה שלא תראו בשום מקום אחר.  הרחצה בנהר מלאה באוירה של קדושה. אנשים נכנסים למים גם כשקר וחווים תחושה של היטהרות. 

נבקר במקדשים Bharat Mata, ו Vishwanath ובאוניברסיטת Banaras Hindu. 

לאחר ארוחת הבוקר נטוס לקגורהאו. 

  

קהג'וראהו – כפר המקדשים האירוטיים. קהג'וראהו הוא המקום שבו האמונה פוגשת יצירתיות, ארוטיות וחשקים אחרים בהם תצפו במסגרת סיור במקדשים המוכרזים כאתרי מורשת עולמית ונחשבים בין מקדשי האומנות היפים ביותר בעולם.  

הקבוצה המערבית של המקדשים, במיוחד, מכילה פסלים מדהימים. 


המקדשים מגולפים מאבן חול ומציגים תיאור חושני של החיים והאהבה והקשר בין אלוהים ורוחניות. המדריך שילווה אתכם יספר על הפרשנויות הרבות שניתנו לגילופים הנועזים ולפלאות הארכיטקטוניים. 

יום 3: וראנסי / קהג'וראהו (Khajuraho) בטיסה

יום 4: קהג'וראהו- Orchha Jhansi = אגרה (Agra)  

בבוקר נצא בנסיעה של כ 3.5 שעות צפון מערבה ל Jhansi. 

בדרך נעצור ב Orccha, עיר מימי הביניים השוכנת על גדות נהר ה Betwa. נסייר במבצרים, בארמונות ובמקדשים שעדין שומרים על הפאר העתיק שלהם. 

משם נמשיך ברכבת לאגרה. 

יש אפשרות לטוס מקג'וראו לאגרה.

יום 5: אגרה (Agra)  

בבוקר נבקר בטאג' מאהל (Taj Mahal) טאג' מאהל המפורסם נבנה בשנת 1560 על ידי Shah Jahan לזכרה של אשתו האהובה Mumtaz Mahal כדי לקדש ולשמור על השרידים שלה.  ככל שתגיעו מוקדם יותר לטאג' מאהל, יש סיכוי שתחוו בעוצמה רבה יותר את היופי והאסתטיקה של המקום. בבוקר שקט יותר, והמקום עומד בבדידותו כמונומנט חד פעמי.


המבנה הארכיטקטוני המושלם הינו יצירת מופת המעוצבת משיש לבן המהווה עדות לכישוריהם של 20,000 בעלי מלאכה שהגיעו מאירן, טורקיה, צרפת ואיטליה אשר במשך 17 שנה בנו את המבנה המפואר.  


בהמשך נבקר במבצר אגרה, שבו בילה. Shah Jahan שנכלא על ידי בנו Aurangzeb, כאשר הוא מביט בעגמומיות על הטאג' מאהל שבנה ממקום כלאו 

לינה באגרה. 

יום 5: אגרה (Agra)

יום 6: אגרה- ג'איפור (Jaipur) דרך פטהפור סיקרי (Fatehpur Sikri), (245 קילומטרים/ 5 שעות) 

בבוקר נצא לכיוון גייפור, העיר הורודה של חבל רגאסטאן, דרך בפטהפור סיקרי. העיר פטהפור סיקרי נבנתה על ידי הקיסר אכבר (Akbar) בשנת 1569, לזכרו של הקדוש הגדול Sheikh Salim Chisti אשר ברך את אכבר וחזה את לידת שלושת בניו.  


מחסור במים היה הסיבה העיקרית לנטישת העיר היפה. נבקר בבניינים רבי החן שנשתמרו היטב בצורה יוצאת מן הכלל ב 'עיר הרפאים' הזאת כולל Jama Masjid, הקבר של Salim Chisti, ארמון Panch Mahal וארמונות אחרים המציגים את הגדולה והתפארת של האימפריה המוגולית בשיא עוצמתה.  


לאחר הביקור בפטהפור סיקרי, נמשיך בנסיעה לג'איפור. נגיע בערב. אנו ממליצים לצאת לארוחת ערב באחת מהמסעדות הנפלאות של העיר לינה בגאייפור. 

יום 6: אגרה - ג'איפור (Jaipur) דרך פטהפור סיקרי (Fatehpur Sikri)

יום 7: ג'איפור 

בבוקר נצא למבצר Amber המרהיב. Amber הינו ארמון מבצר ראג'סטני קלאסי רומנטי. הקירות המחוספסים, מוכי הזמן של המבצר אולי לא נראים יפים מבחוץ, אך פנים המבצר הינו מרשים ביותר, כך שנכונה לכם הפתעה.  


אני בקרתי במבצר לפני מעל ל 15 שנה ועד היום אני זוכרת היטב כל כך הרבה פרטים וחדרים משובצי מראות ... בהחלט מקום מאד מרשים. למבצר ניתן להגיע ברכיבה על פילים או ברגל, אך קחו בחשבון שמדובר בהליכה במעלה ההר. 

 

בתוך המבצר נבקר ב  Jag Mandirאו היכל הניצחון. בתוך ה Jag Mandir נמצא ה Sheesh Mahal המפורסם– חדר שבו כל ארבעת הקירות והתקרה משובצים בשברי מראות מנצנצים, אשר יובאו באופן מיוחד מבלגיה באותה תקופה. 

יום 7: ג'איפור

בדרך למבצר Amber נעצור לצילום תמונות ב Hawa Mahal – ארמון הרוחות. 

בהמשך היום מכן נבקר בארמון העיר של המהרג'ה (Maharaja's City Palace), מקום מגורי המלכים לשעבר, אשר חלקו הפך למוזיאון. חלק קטן ממנו עדין נמצא בשימוש על ידי משפחת המלוכה של ג'איפור.  


אחת מהאטרקציות המרכזיות במוזיאון היא החלק הנקרא Armory Museum המאחסן אוסף מרשים של כלי נשק, בהם השתמשה בעבר משפחת המלוכה של ג'איפור.  

מאוחר יותר נערוך ביקור ב Jantar Mantar  שהוא שעון השמש הגדול ביותר בעולם' הבנוי מאבן ושיש

במנטאר הג'אנטר, יש אוסף של 19 מכשירים אסטרונומיים שנבנו על ידי מלך הרג'פוט סוואי ג'אי סינג השני, שייסד את ג'איפור, ברג'סטאן. שעון השמש הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

המקום הינו פארק לאוהבי הפיזיקה והאסטרונומיה והוא אכן מהווה חוויה מעניינת ומרגשת.

 לינה בגייפור. 

יום 8: ג'איפור  - פושקאר 3.5 שעות נסיעה 

בבוקר נצא לפושקאר היושבת למרגלות אגם פסטורלי.  


פושקאר הינה עיירה קדושה להינדים ואחד ממקומות העליה לרגל  וכמקום שבו מתקיימים פולחנים לברהמה.  פושקאר ידועה גם בזכות יריד הגמלים המתקיים בה כל שנה ואשר מושך אליו תיירים רבים. בפושקאר כמו במקומות קדושים, האוכל הוא צמחוני, כך שלצמחונים מביניכם מדובר בחוויה.

 

אנו ממליצים לבקר בפושקאר ללא הדרכה, לשבת באחת המסעדות מול האגם ולבהות בו, להרגע, להסתובב בשוק הצבעוני של העיירה, לתפור בגדים אצל אחד מהחייטים, לטייל לאורך האגם ולהכנס לאחד מהמקדשים. 


למי שרוצה להכנס לאוירת הרוגע של פושקאר, מומלץ להשאר בה יום נוסף. 

יום 8: ג'איפור  - פושקאר

יום 9: פושקאר – גודפור 

(למי שלא מוגבל בזמן, אנו ממליצים לבקר גם בביקאנר ובג'אסמילר שנמצאות קצת מחוץ למפת הטיולים הסטנדרטית ושוות ביקור). 


בבוקר נצא מפושקאר לג'ודפור, בדרך נבקר ברנקפור שהינו מקום קטן ובו מקדש ג'יני מרהיב המוקדש ל- Tirthankara Adinatha, המקדש נודע בעיקר בזכות הארכיטקטורה שלו והחשיבות שלו אצל אנשי דת הג'ייניזם הגרים באזור. המקדשים נבנו במאה ה 15 וכוללים מבנים ופסלים מפוארים. יש 1444 עמודים במקדשים ואין שניים מהם דומים.

לאחר ההגעה לג'ודפור, נצא לביקור במבצר מהראנגר (Mehrangarh Fort) העומד איתן סמל לכוחם של המושלים לאורך ההיסטוריה, ג'ודפור הינה תמונה חיה של אומץ, ושל הרצון לשרוד.  

מבצר מהראנגר שבו נבקר הינו יצירת מופת ארכיטקטונית, לידו נמצאים בתי ברהמין (Brahmin houses), אשר היו בעבר הסמל המזוהה עם הקאסטה והאנשים שלה.  

רחובות ג'ודפור והבזארים המפוזרים בה, מלאים בחנויות קטנות ומקסימות שבהם תוכלו להתמקח וגם לרכוש דברים רבים.  

ריח הוורדים, מקלות הקטורת והחנויות המוכרות מוצרים החיוניים לתפילות במקדש מסעירים את חוש הריח של כל המבקרים בעיר.   

לינה בג'ודפור

יום 9: פושקאר – גודפור יום 9: פושקאר – גודפור

יום 10: ג'ודפור (Jodhpur) - מקדש ג'יין רנקפור (Ranakpur Jain Temple) אודאיפור (Udaipur), 285 קילומטרים/ 5 שעות 

לאחר ארוחת בוקר במלון. נצא למבצר Mehrangarh הממוקם על גבעה. זה אחד מההמבנים המרשימים והאימתניים ביותר בראג'סטאן. אטרקציה מרכזית של העיר, היאמגדל השעון ושוק סארדאר הצבעוני בקרבתו. ההליכה היא בסמטאות המובילות לבזארים שמוכרים טקסטיל, עתיקות, כלי כסף

ועבודות יד. 

נמשיך לעבר אודאיפור, לינה באודייפור. 

 ג'ודפור

יום 11: אודאיפור 

אודאיפור, נחה כמו אבן חן מסביב לכחול הצלול של אגם Pichola בעמק המוקף בגבעות Aravalli. ארמונות השיש, הגנים המיוחדים והמרהיבים, הגבעות שמקיפות את העיר,והאגמים הצלולים גורמים למבקר באודאיפור להרגיש כאילו הגיע לחזיון במדבר.  

נבקר במתחם ארמון העיר, והמוזאון, שהיה פעם ביתם של המושלים מ Mewar וכיום הוא משמש כמוזיאון. הארמון מכיל ארמונות קטנים המשולבים בצורה מושלמת ומשקיפים על היופי השלו של אגם Pichola.  נסייר במקדש Jagdish, ונשוט בסירה באגם.  

אודאיפור מפורסמת גם בזכות תעשיית הטקסטיל שלה, ובזכות השוק למכירת תבלינים והחנויות המקומיות הקטנות בהם כל אחד יכול לקנות מוצרי אומנות ועתיקות מקומיים.  

אנו ממליצים לבקר בבית הקפה המקסים באגם Pichola ולהבלע בפסטורליה המדהימה של הקסם של אודייפור. 

לינה באודייפור. 

יום 11: אודאיפור

יום 12 : אודאיפור/ דלהי (Delhi)  טיסה 

(ניתן להתחיל ולסיים את הטיול גם במומבאי)  

הערה: אם הוספתם יום בורנאסי ויום בפושקר, או אם הוספתם את ביקאנר וג'אסמילר, הטיול יארך כ 14 ימים. 

יום 12 : אודאיפור/ דלהי (Delhi)  טיסה

ארזתם כבר? מה לארוז? 

 

נעליים טובות להליכה – חובה!  

בגדים בהתאם לעונת השנה, קחו אתכם בגדים חמים (גם בקיץ עלול להיות קריר בהרים), 

תרופות, התייעצו עם הרופא לגבי כדורים להסתגלות לגבהים (עדיף לא לרכוש תרופות בהודו),  

רולר נגד יתושים, קרם הגנה מהשמש (אתם תבלו הרבה זמן בחוץ ובגובה רב), משקפי שמש, כובע, מינשא למים, משחקים לדרך, (אם אתם עם ילדים), מצלמה, חטיפי בריאות לדרך הרבה מצב רוח טוב...