מסלול טיול מומלץ קובה - 12-15 ימים

על סמך המלצות ותגובות של מטיילים רבים, והניסיון אישי שלנו, בנינו עבורכם מסלול לטיול מומלץ בן 12-15 ימים בקובה. המסלול כולל את הוואנה, אזור פינאר דל ריו ועמק ויאנלס, אזור סינפואגוס וטרינידד. למעוניינים, ניתן להוסיף כמה ימי נופש בורדארו.

כמובן שבהתאם לזמן העומד לרשותכם ובהתאם לתחומי העניין שלכם תוכלו לבצע שינויים והתאמות במסלול כרצונכם.

נספר לכם שחלק מהחוויה בקובה היא לינה ב- "קאזה פרטיקולר". הקאזות לעיתים הינן חדר בבית פרטי ולעיתים חדרים בבתים פרטיים שהוסבו ל"מלון" משפחתי . השהות יחד עם משפחת הבעלים מהווה חוייה עוצמתית ומרתקת בפני עצמה. אל תהססו לשבת עם בעלי הבית ולהתעניין בהם ובחייהם.

יום 1: הוואנה

הגעה להוואנה, התארגנות ויציאה לארוחת ערב באחת מהמסעדות עם המוסיקה הקובנית הנהדרת שמכניסה כל אחד מיד לאוירה. 

למגיעים בשעות הבוקר להוואנה, ניתן להתחיל את הטיול כבר היום.

הוואנה

יום 2: הוואנה

אין דרך טובה יותר מטיול במכונית משנות ה- 50, עם גג פתוח כדי להתחיל את הטיול וכדי להיכנס לראש הקובני. עקב האמברגו שהוטל על קובה, והמחסור בחומרים, נאלצו הקובנים לתחזק את המכוניות שלהם כך שגם אחרי 70 שנה, ניתן יהיה להשתמש בהן. ואכן המכוניות מתוחזקות ברמה גבוהה, הנסיעה בהם נוחה, ואתם תוכלו להרגיש כאילו אתם בסרטים של שנות ה- 50 וה- 60 של המאה הקודמת. 


הטיול עובר בשכונותיה של הוואנה, לאורך המלאקון שהיא השדרה שעל הים, בכיכר Plaza de la Revolucion שם תצפו בבניינים מעניינים ותלמדו על המהפכה הקובנית, ביער הוואנה המהמם, שם ניתן למצוא דוכן של פינה קולדה הכי טוב בעולם. ניתן לשתות עם או בלי אלכוהול. ולעברו האחר של המפרץ,לתצפית פנורמית מהממת על הוואנה, מתחת לפסלו הענק של ישו של הוואנה. הפסל של ישו הוא אחר מפסלים דומים בעולם. האמן פסל את ישו כמחזיק ביד אחת סיגר וביד השניה כוס משקה (אולי מוחיטו? אולי פינה קולדה? לא כל כך חשוב, העיקר משקה קובני משמח).


כדי להשלים את תמונת הוואנה, נמשיך לטיול רגלי בכיכרותיה הציוריים ורחובותיה היפים של הוואנה העתיקה. מומלץ לפני הטיול הרגלי לאכול צהריים באחת מהמסעדות המקסימות שבעיר העתיקה שבה מנגנת להקה קובנית. חשוב לציין שרוב הלהקות ממש מעולות.

מכונית משנות ה- 50 בקובה

סיור בהוואנה יקח אתכם להסטוריה הקובנית, למחשבות על העבר, על הווה ועל העתיד של קובה. תלמדו על האקלים הפוליטי והכלכלי הנוכחי, אנו ממליצים לשאול הרבה שאלות ולהתעניין. למדריכים יש הרבה מה לספר. הסיור עובר בכל הכיכרות ונקודות העניין המרכזיות של הוואנה, כולל בניינים ארכיטקטונים, מסעדות שהפכו להיות "מוסד מוכר" כמו המסעדה של המינגווי, בתי קפה יחודיים, מוזאונים מומלצים ועוד. במסגרת הסיור נצא קצת מחוץ לשביל האתרים כדי לראות ולדון במציאות של קובה ובמכשולים היחודיים שאזרחיה צריכים להתגבר עליהם כל יום כדי להשלים משימות בסיסיות כמו הצטיידות במזון.


כבר אחר הצהריים, אני ממליצה בהמשך היום להסתובב בהוואנה, לשבת באחד הברים, ביתי הקפה או המסעדות ולהינות מהמוסיקה. בחלק גדול מהמקומות מומלץ לקום ולרקוד.


אופציה נוספת הינה להקדיש את הזמן לשיעור סלסה.

בארים בהוואנה

יום 3: הוואנה

הוואנה היהודית: סיור שנותן מבט מעמיק על קובה בכלל ועל הוואנה מבעד לעדשת ההיסטוריה היהודית באי. במהלך הסיור מבקרים בבית כנסת יהודי בהוואנה (יש שלושה בתי כנסת בהוונה, אני ממליצה לבקר באחד, אך אם תרצו אפשר לבקר בשלושתם). 

כמו כן, פועלת בהוואנה מסעדה אחת כשרה, כך שאם תרצו לאכול אוכל כשר, ניתן לבקר גם במסעדה. בהוואנה פועל גם קצב כשר, למעוניינים, ניתן לתאם ביקור ושיחה עם הקצב. בבית הכנסת בהוואנה, ניתן לתאם מפגש עם ראש הקהילה היהודית שמספר על ההסטוריה היהודית של קובה, על קורות היהודים בקובה, החל מהגעתם לאי, דרך תקופת המהפיכה ועד היום. ראש הקהילה שיתף אותנו גם בקורות משפחתו, השיחה גלשה עוד ועוד והיה ממש מרגש.

בצמוד לבית הכנסת יש מוזאון שואה. ניתן לבקר בבית הקברות היהודי בגואנאבקואה. 


הוואנה של המאפיה: המשך היום כולל סיור באוירה שונה, והפעם, סיור העוסק במאפיה ששלטה בהוואנה לפני המהפכה. הסיור יתקיים ברובו במלון Hotel Nacional. בניין זה הפך לשמצה בשל ברון הסמים של המאפיה האיטלקית - אמריקאית שהשכתן בו, לוצ'יאנו, וכן בשל אירוח "ועידת הוואנה" שהינה מפגש המאפיה המפורסם שנערך ב 1946. המלון נראה כמו פעם, קל מאד לדמיין את התקופה. חובבי סרטי מאפיה של אמצע המאה הקודמת יתחברו מיד, השמות שעליהם דבר המדריך שלנו היו מוכרים מסרטי מאפיה. אך גם לאילו שאינם מכירים את התמקמותה של המאפיה בהוואנה, הסיור מעניין מאד ושופך אור על תקופה שלמה של ימי הזהר של הוואנה.

עם השנים הגיעו מפורסמים רבים למלון, בין אם כאורחי המאפיה, בין אם כדי להתחכך בכל המי ומי ובין אם להופיע או להתארח במלון שקנה לו שם בקרב כל מי שנחשב. כנסו לבר, על הקירות מופיעים תמונות רבות של המי ומי. אי אפשר שלא להתחבר לתקופה.

מלון Hotel Nacional

במסגרת המסע לקובה, נפגשנו עם אנשים מקומיים שעושים את עבודתם, כדי לחוות את קובה באופן האותנטי ביותר, כדי לשאול שאלות, כדי ללמוד וכדי לפתח שיחה אישית. מנסיונינו טיול בקובה חייב לכלול את המימד האנושי, שהוא חלק משמעותי בפסיפס הטיול המושלם לקובה. 

את היום נקנח בסדנה להכנת משקאות מרום. גם אם אינכם חובבי אלכוהול, אני ממליצה לחוות את הסדנה. בסדנה האישית שעשינו, היינו רק אנחנו ומומחה המשקאות שהוא אביו של המדריך שלנו בהוואנה, הכנו, טעמנו ושתינו משקאות העשויים מרום. למדנו על סוגי הרום בקובה, והיה מעניין. אנו ממליצים על סדנה אישית להכנת משקאות, שמאפשרת שיחה וקרבה אל האנשים שחיים בקובה. את ארוחת הערב אכלנו במקום.

קובה באופן אותנטי

יום 4: הוואנה – ויניאלס

מומלץ להתחיל את היום מוקדם ולצאת מהוואנה ב- 08:00 בבוקר.

התחנה הראשונה בדרך לויאנלס הינה מקום מפתיע ביותר, Fusterlandia. אומן בשם חוזה פוסטר, עיטר את ביתו בפסיפסים מרהיבים בהשראתו של גאודי. פוסטר בנה בחצר ביתו פסלים מדהימים וצבעוניים. הבית מצא חן בעיני השכנים בכפר הדייגים שביקשו מפוסטר שיעטר את ביתם. כפר הדייגים הפך למוזיאון אחד גדול, צבעוני ומרשים שבו הכל מעוטר, אפילו תחנת האוטובוס. פוסטר בינתיים הפך את ביתו למוזיאון ועבר להתגורר בבית אחר שגם אותו הוא מקשט, מול חוף הים בשכונה.

Fusterlandia - אומן בשם חוזה פוסטר, עיטר את ביתו בפסיפסים מרהיבים בהשראתו של גאודי.

משם נמשיך לשמורת טבע מקסימה Las Terrazas. השמורה נבנתה בסוף שנות ה- 60 במטרה לשחזר שטח שנהרס בגידול אינטנסיבי של קפה. בשטח של 5000 דונם ניטעו מיליוני עצים, נחפרו טרסות לעיבוד ונבנתה עיירה קטנה ומקסימה. רוב רובם של התושבים קבלו את בתיהם במתנה מהשלטון כדי לישב את המקום. אזור זה ידוע בצמחייה השופעת שלו ומהווה גן עדן לחובבי הטבע וחיות הבר. במרכז השמורה אגם יפיפה. 

מה עושים בשמורה? 

שותים קפה בבית הקפה של מריים ואז ניתן לבחור בטיול רגלי בשבילי הכפר, בטיול רגלי לאיזור המיוער של השמורה, בשיט בסירת משוטים, בסיור בביתו של המוזיקאי הקובני המפורסם Polo Montañés . ולחובבי האקסטרים, מסלול zip line ממש מהמם שעובר מעל לאגם. 


בשמורה חיים מספר ציירים שנהנים מהנוף ומהשקט כהשראה לעבודתם. אם הנכם חובבי אומנות, אנו ממליצים לבקר בבתי הציירים, אנחנו נהנינו מהאומנות אך גם משיחה טובה וארוכה על החיים. רוב הקובנים שתפגשו, ישמחו לדבר איתכם, לספר על עצמם ולשמוע על החיים שלכם. זיכרו שרובם לא יצאו מקובה, ואתם אילו שמביאים אתכם את העולם הגדול אליהם.

שמורת טבע מקסימה Las Terrazas

עם ההגעה לעיירה Viñales נעשה צ'ק אין בקאזה שבה תשהו ביומים הקרובים. בויניאלס, לחלק גדול מהקאזות יש גינה מקסימה ומפנקת וכמו שבוודאי תשימו לב, בכניסה לכל בית במרפסת יש שני כסאות נדנדה.


לאחר התארגנות קצרה יצאנו למסיבה שאורגנה במיוחד לכבודינו על ידי קבוצת חברים ובני משפחה של המדריכים שלנו בויאנלס. קבוצת החברים הינם חוואים מקומיים שאירחו אותנו אתכם בחוה שלהם. החווה מרוחקת כמה מאות מטרים מהכביש וכדי להגיע אליה יש צורך ללכת קצת ברגל בנופים מקסימים במיוחד לקראת השקיעה. יש אפשרות להגיע לחווה עם עגלה וסוס. החוואים ארחו אותנו לארוחת ערב חברתית. הציעו לנו להצטרף להכנת האוכל או להנות מהמוסיקה החיה של שני אומנים שגם הם חברים שהיגיעו כדי לשיר. אנחנו בחרנו להצטרף למשחק דומינו עם החברה. בקובה המשחק שכולם משחקים, מזקן ועד ילד קטן, הוא דומינו. החוקים קצת שונים מהדומינו שאנחנו מכירים, החברים בחווה לימדו אותנו את החוקים. בילינו ביחד עד כמעט חצות. חוויות מסוג זה מאד מומלצות לטעמינו, ואילו הן שאפשרו לנו להכיר ולחוות את קובה כמו שרק המקומייםן מכירים. אנו ממליצים גם לכם על חיות מסוג זה.

העיירה Viñales - ויניאלס

יום 5: ויניאלס

את הבוקר נתחיל עם סיור במערת נטיפים לא מתויירת, La Cueva de Santo Tomás השייכת למערכת המערות הגדולה היותר בקובה והשנייה בגודלה ביבשת אמריקה. המערה התגלתה באיזור רק בשנים האחרונות. במערה אין תאורה ואתם תצעדו בה עם פנסי ראש. החוויה מאד ראשונית ומרגשת. שימו לב שכדי להגיע למערה נדרש טיפוס של כ- 20 דקות. למעוניינים לבקר במערה שאינה דורשת טיפוס, אנו ממליצים לבקר במערת האינדיאני היפייפיה, CUEVA DEL INDIO. מערת האינדיאני מוארת, מתויירת וניתן לבצע בה שייט.


לאוהבי האקסטרים, בדרך חזרה לויניאלס יש מסלול קנופי מהמם, בין צמרות העיצים מול הנופים המיוחדים של איזור ויניאלס.


בהגיעכם חזרה לויניאלס, אני ממליצה לאכול ארוחת צהריים מול הנופים המהממים במסעדה אורגנית על הדרך.  עד שהאוכל יוגש לשולחן, צאו אל ערוגות הירקות שמקיפות את המסעדה המיוחדת, המסעדה מגדלת את הירקות שאותם אתם עתידים לאכול.

מערת נטיפים לא מתויירת, La Cueva de Santo Tomás השייכת למערכת המערות הגדולה היותר בקובה והשנייה בגודלה ביבשת אמריקה

לאחר ארוחת הצהריים צאו לביקור בחוות טבק וקפה שבה החוואים מכינים את הסיגרים. לחווה ניתן להגיע כחלק מטיול רכיבה על סוסים, או בהליכה ברגל של כחצי שעה, או ברכיבה על אופניים. בדרך לחווה תעברו בין הנופים המדהימים של סלעי הגיר המרשימים בעמק ויאנלס.


בחווה, תלמדו מפי החוואי על צמח הטבק ותפקידו בהיסטוריה ובכלכלה של קובה. מגידול, ועד לקציר דרך עיבוד וגלגול, תלמדו מדוע סיגרי טבק שחור קובני התפרסמו ברחבי העולם. החוואי יספר לכם על האתגרים העומדים היום בפני מגדלי הטבק ועל האופן שבו הם חיים. גם כאן אתם מוזמנים לשאול ולספר כמו בכל מפגש עם כל קובני. זיכרו כי אתם מגיעים לחווה שאינה תיירותית, הסיור ממש מזמין אתכם להתעניין, ללמוד ולהכיר. תוזמנו לטעום קפה מקומי, לעשן סיגר קובני מגולגל ביד ולנסות דבש מקומי. 


בשעות הערב אני ממליצה לצאת לאכול באחת מהמסעדות שבמרכז ויניאלס, גם כאן תמצאו להקות קובניות מקומיות ומוסיקה מעולה.

חוות טבק וקפה שבה החוואים מכינים את הסיגרים

יום 6: ויניאלס – הוואנה

את היום נתחיל ממש מוקדם, בחושך, בטיול הכולל צפייה בכוכבים, ובהמשך זריחה מדהימה ב Los Acuáticos. אל נקודת התצפית נדרש לטפס בשיפוע קצת תלול. מומלץ להגיע עם נעלי הליכה ועם מקלות הליכה למי שיש. בדרך תקבלו הסבר על צמחים שונים ועל החיים באיזור. מנקודת ההתצפית בזריחה ניתן לראות את העמק ואת הרי הגיר המדהימים. Los Acuáticos  מיושבת ע"י קהילה קטנה ברכס ההרים של ויניאלס. קרוב לעיירה נמצאות בריכות מים הידועות בכוח ריפוי ושיקום. חזרה משוערת לויניאלס הינה בסביבות 09:00-10:00. מומלץ לשוטט קצת בעיירה ובשוק שנמצא במרכזה כדי לספוג את אוירת המקום. ניתן לצאת לשטחים החלקלאיים של ויניאלס לטיול טבע בין החוות ובתי המקומיים.


לאחר ארוחת צהריים, נצא לכיוון הוואנה, בדרך נעבור בציור הקיר הפרה – הסטורי. אורכו של הציור המצוייר על צלע ההר הינו 120 מטרים וגובהו 617 מטרים. הציור צוייר בשנת 1961 על ידי האמן Leovigildo González Morillo  שהיה חסידו של האמן המקסיקני דייגו ריברה ביחד עם 18 אנשים נוספים במשך 4 שנים. החילזון הענק, הדינוזאורים, מפלצות הים ובני האדם על הצוק מסמלים את תורת האבולוציה.


בשעות הערב נגיע להוואנה.

Los Acuáticos המיושבת ע"י קהילה קטנה ברכס ההרים של ויניאלס.

יום 7: הוואנה - סינפואגוס

התחנה הראשונה שלנו היום הוא חוף גירון Playa Girón. בדרך לחוף, תלוי בעונה, תראו נחילי סרטנים העושים את דרכם מהחוף אל היבשה. הסרטנים בהמוניהם חוצים את הכביש ומהווים אתגר לנהגים שאינם רוצים לדרוס אותם וגם לחטוף פנצ'ר. 


חוף גירון נמצא בגדה המזרחית של באהיה דה קוצ'ינו (מפרץ החזירים) הממוקם במחוז מטנזס, בחוף הדרומי של קובה. אין כאן חזירים, אולם יש הרבה היסטוריה העוסקת בניסיון הכושל של גולים קובנים לפלוש לקובה בשנת 1961.

במהלך השהות בפלאיה ג'ירון, נבקר במוזיאון הפלישה ונלמד על עוד תקופה מתוחה ושנויה במחלוקת בין קובה לארצות הברית.

לפני המוזיאון נעצור לשחייה ושנרקול במימי המפרץ וב- .Cueva de los Peces  באיזור, דגים טרופיים מרהיבים.רצוי להביא סנדלים או נעלי צלילה כדי להיכנס למים.


לאחר ארוחת הצהריים נמשיך לסיאנפואגוס. סינפואגוס ידועה בתור "הפנינה של דרום קובה" ולא בכדי, בעיר שילוב אלגנטי של סגנון צרפתי מטופח משולב בסגנון קריבי. לאחר התארגנות בקאסה, צאו לסיור מודרך להכרת מרכז העיר.


בערב צאו לאכול באחת מהמסעדות הצופות לים. האוירה בסינפואגוס מאד רגועה ונעימה. 

מוזיאון הפלישה

יום 8: סייינפואגוס - טרינידד

אני ממליצה להקצות כמה שעות בבוקר לשוטטות בעיירה המקסימה, הגיעו עד לכיכר המרכזית, José Martí Park והמשיכו לשוק הקטן, ניתן למצוא בו כמה אומנים מקומיים שמוכרים עבודות מקסימות.


לקראת 12:00 צאו בנסיעה אל הפארק הלאומי אל ניצ'ו. הנסיעה אורכת כשעה וחצי רובה במעלה ההר. המקום גבוה, קחו אתכם מגבת, סנדלים לכניסה למיים וגם משהו חם ללבוש, כי מזג האויר בשמורה עלול להיות קריר פתאום. מנסיוננו, הקריר התחלף מהר מאד לחם. בפארק מפלים ובריכות טורקיז מהממות בתוך הגונגל. בבריכות ניתן להתרחץ, בשמורה מספר מסלולי הליכה קצרים המתפתלים בין דקלים וצמחיה. המסלולים לא תמיד פתוחים להליכה. ההליכה למפלים ולבריכות קלה.


נסיעה לטרינידד. ממש בכניסה לטרינדד יש מסעדת בופה חביבה וכיפית, אנו ממליצים. 

לאחר התארגנות בקאסה, בלילה מומלץ לבלות ערב מוסיקה והופעה חיה ב CASA DE LA MUSICA.

פארק הלאומי אל ניצ'ו

יום 9: טרינידד

עיר כל כך מיוחדת וקסומה. אפשר להיות בה עוד ועוד ולא להשתעמם. להתאהב בה כל רגע מחדש, בעיר אוירה נעימה, רגועה, אנשים חמים, מזג אויר נפלא, ים קרוב, הרבה מוסיקה, ריקודים, חנויות מקסימות לאומנות מקומית, מסעדות נהדרות.


בבוקר נצא לסיור מודרך כדי להכיר את העיר טרינידד שהינה אתר מורשת עולמית של אונסקו מ- 1988. נדון בתקופה הקולוניאלית בקובה, מעמדות חברתיים וכלכלה, גיוון דתי ואמנויות. טרינידד, הוקמה על ידי מהגרים מהאיים הקנריים והיתה מרכז סחר בסוכר במאורת ה- 18 וה- 19. העיר שימרה את ארמונותיה הישנים והארכיטקטורה הקולוניאלית ובמובנים רבים מרגישה "קפואה בזמן". סיור ההליכה מספק מבט מבפנים על העבר וההווה של העיר.

טרינידד

לאחר ארוחת הצהריים נבלה בסטודיו לכדרות וקרמיקה מקומי, שבו אמנית מקומית יוצרת. הסטודיו ממוקדם בביתה המיוחד והאומנותי של האומנית. בהדרכתה ובעזרתה של האומנית, תיצרו יצירה משלכם, ולאחר מכן תתארחו בבית לקפה או תה. ממליצה לפתח שיחה עם האמנית כי זו הזדמנות לשמוע על החיים בטרינידד. אל האומנית תחזרו ביום האחרון כדי לקבל את העבודה לאחר שתעבור שריפה בתנור עיצים מיוחד לקרמיקה. אם תרצו, תוכלו להקדיש זמן לצביעת העבודה שיצרתם. החוויה מומלצת.


האטרקציה הבאה והמומלצת מאד היא שיעור סלסה. שיעור סלסה בטרינידד הינה חוויה שגם רקדנים גרועים יהנו ממנה. בסטודיו מקסים, על הרחוב, כאשר מידי פעם מציץ מישהו פנימה, כי הרי הדלת פתוחה כמו בכל מקום בטרינידד, בחדר עם מראות, ילמדו אתכם המדריכים את רזי הסלסה. מובטחת הנאה מהתנועה, מהמוסיקה ומהאווירה.

אנחנו חזרנו בכל הימים שוב ושוב ובכל יום לקחנו שיעור סלסה. זה היה ממש ממש כיף.


בשעות הערב צאו לאחת מהמסעדות, האוכל נהדר, המוסיקה מעולה.

טרינידד

יום 10: טרינידד

בבוקר נצא לביקור בטחנת יצור הסוכר ב-. Valle de los Ingenios ייצור הסוכר היה תעשייה חשובה בקובה בתקופה שבה שלטו הספרדים בקובה ובתקופת העבדות בקובה. הספרדים החלו ביצור סוכר בקובה ב- 1512, המסחר בקני סוכר העשיר את טרינידד והאזורים הסובבים אותה באותה התקופה. 


האי הפך ליצרן הסוכר המוביל בעולם במהלך סוף המאה ה- 18 וה- 19, כאשר ייצור הסוכר היה התעשייה העיקרית. האקלים והאדמה היו מושלמים לגידול קני סוכר ונמלים קרובים אפשרו הובלה ויצוא של הסוכר. ניתן להתרשם מבית האחוזה, ממגדל השמירה הגבוה שצופה אל המרחבים, ממנו שמרו על העבדים ועל קצב העבודה.

שקיעה בטרינידד

אני ממליצה לאחר הביקור בטחנת הייצור, לשוטט קצת בכפר הצמוד. ניתן להתרשם מחיי הכפר, להיפגש עם האנשים המקסימים, לדבר קצת, כי בקובה מקומיים אוהבים לתקשר. אם יש באפשרותכם להביא איתכם כמה מיכלי סבון קטנים, אנשי הכפר ישמחו לקבל אותם מכם. בכל שיחה שלנו עלה הצורך בסבון.


את ארוחת הצהריים אני ממליצה לאכול באחת מהמסעדות בחוף אנקון ולבלות בחוף עד שעות הערב. בחוף, מיטות, מגבות, שמשיות, ומספר מסעדות. החוף הקריבי נעים לרחצה, טמפרטורת המים הטורקיזים נהדרת, החוף חולי. אני ממליצה לשוטט קצת לארך החוף שאינו עמוס בדרך כלל. 

חוות סוכר

יום 11: טרינידאד – הוואנה

לקראת שעות הצהריים נצא להוואנה. ונגיע בשעות אחר הצהריים / ערב. 

את השעות הקרובות נקדיש לארוחה טובה בהוואנה ולשוטטות עצמאית בעיר. ב- 20:30 נצא לבילוי ב- La Fábrica de Arte Cubano. מדובר במבנה של כמה קומות שהיה בעבר בית חרושת לשמן. המבנה הוסב בשנת  2014 למרכז יצירתי, בו תמצאו גלריית אומנות מדהימה. בגלריה תערוכות פסלים, צילום, אופנה, אדריכלות, קולנוע, ציור, ועוד. התערוכות מתחלפות. במקום יש מספר דוכנים לאוכל ולשתיה חריפה, כמה אולמות להופעות שמתחלפות כל שעה, מוסיקה ורחבת ריקודים. המקום פועל החל משעות הערב עד השעות הקטנות של הלילה. גם אם אתם לא בליינים, המקום הזה ממש שווה.

La Fábrica de Arte Cubano

יום 12: חזרה הביתה

את השעות שעד הטיסה הקדישו לעוד קצת מוסיקה טובה, שיעור סלסה נוסף או להתארגנות לנסיעה.