טודוס סנטוס - Todos Santos

טודוס סנטוס - Todos Santos Cuchumatán היא עיירה במערב גואטמלה, ממוקמת ברכס הרי קוצ'ומטאנס,בגובה של כ 2500 מטרים, מה שהופך אותה לאחת העיירות הגבוהות ביותר במרכז אמריקה.

עיירה זו ידועה בתרבות המקומיים העשירה שלה, במיוחד באנשי המאם, שהם התושבים העיקריים שעדיין משמרים את תרבותם המקורית טרם הגעתם של הספרדים לאיזור. לאנשי המאם יש זהות תרבותית ייחודית, הידועה בלבושם המסורתי של נשים וגברים, לבוש צבעוני המורכב מאריגים רקומים באופן מיוחד ומורכב. הלבוש היחודי למקום. דת המקומיים הינה כמו במקומות נוספים בגואטמלה, שילוב של מסורת המאיה עם הנצרות.

טודוס סנטוס - Todos Santos

Todos Santos Cuchumatán מפורסמת בפסטיבל כל הקדושים השנתי שלה, המכונה "El Día de Todos los Santos". במהלך חגיגה זו, התושבים עוסקים במרוצי סוסים ובפעילויות תרבותיות ייחודיות, ולרוב לבושים בלבוש מסורתי.

הכלכלה של Todos Santos Cuchumatán מבוססת בעיקרה על חקלאות, בעיקר תירס ותפוחי אדמה.  גם מלאכת יד מסורתית, לרבות טקסטיל ופריטים ארוגים, מהווה מקור הכנסה חשוב לאוכלוסייה המקומית.

העיירה היא אתר מרתק, המפגש עם האוכלוסיה המקומית מרגש, הארכיטקטורה המסורתית של העיירה בשילוב עם היופי הטבעי של הרי קוצ'ומטאנס והנופים שמסביב לעיירה, עוצרים נשימה. בעיירה שווקים מקומיים ואוטנטיים שבהם ניתן להכיר את היום יום של המקומיים.

הדרך לטודוס סנטוס כוללת נסיעה בכבישים הרריים מפותלים עם נוף מהמם. זמני הנסיעה יכולים להשתנות בהתאם לתנאי הדרך ומזג האוויר.


הכפר המבודד שוכן בגובה 2,500‬ מטר מעל פני הים ברכס הרי הקוצ'ומאטאן בצפון-מערב גואטמלה. תושביו הם צאצאי המאיה ודוברי שפת Mam העתיקה. נסיעה רצופה לכאן מגואטמלה-סיטי אורכת יותר מ8-‬ שעות. 

אנחנו העדפנו לחלק את הנסיעה וללון בעיר המחוז .Huehuetenango‬ כך יכולנו להגיע בשעות הבוקר ולחגוג עם המקומיים את יום כל הקדושים, במקום הכי מתאים לכך: כפר כל הקדושים. ואכן היום 1 בנובמבר, הוא יום כל הקדושים.


כבר כשהגענו לפאתי הכפר נדהמנו מהצבעוניות הבלתי רגילה של בתיו. צבעים עזים של טורקיז, כתום, ורוד וירוק קידמו אותנו מכל עבר. החנינו את המכונית בכניסה לכפר והתחלנו לצעוד במעלה הרחוב. גשם ירד לפרקים והפך את הרחובות לבִּיצה חלקלקה. 

הגברים התהלכו בלבוש מסורתי: מכנסי פסים באדום ולבן, חולצה לבנה עם פסים כחולים דקים, עיטורי רקמה על הצווארון והחפתים וכובע בצבע קרם, עם סרט כחול ארוג בעבודת יד. חלקם ענדו נוצות צבעוניות על כובעיהם וחגרו חגורה שחורה ועבה, דמויית מכנס רכיבה.