משולש איקשיל - Ixil Triangle

משולש איקשיל, הוא אזור תרבותי וגיאוגרפי במערב הרמות של גואטמלה. אזור זה מאופיין על ידי תרבות המאיה, הנופים המדהימים וההיסטוריה המושפעת עמוקות מהדינמיקה החברתית-פוליטית המורכבת של המדינה. 

המשולש נוצר על ידי העיירות אקול צ'חול ונבאח, השוכנות ברכס הרי Cuchumatanes. הנוף הררי ומאופיין בצמחייה עבותה ובטרסות חקלאיות. 

באזור מתגוררים צאצאי המאיה, מכיוון שבמשך שנים רבות הם חיו באזור מבודד זה, הם שמרו על שפתם, לבוש מסורתי ועל המנהגים שלהם, כך שמבקרים באיזור זה זוכים לחוויה אוטנתית במיוחד. 

האזור ברובו פחות מפותח ואפילו הכבישים הם דרכ עפר. לאנשי האקשיל יש קשר חזק למסורות שלהם, שבאות לידי ביטוי באמצעות טקסים, טקסים וקוסמולוגיה מסורתית של המאיה. 

שפת איקסיל מדוברת לצד ספרדית, תורמת למגוון התרבותי של האזור. אריגת טקסטיל היא פרקטיקה תרבותית משמעותית, והעיצובים המורכבים על בגדים מסורתיים נושאים לעתים קרובות משמעות סמלית. 

השווקים בעיירות כמו נבאג' מציגים את הטקסטיל התוסס והאומנות של אנשי איכסיל. משולש איקשיל נמצא בגובה 1900 מ' מעל פני הים, הטמפרטורות נעות בין 20-23 מעלות ביום וכ 8 -11 מעלות בלילה. העונה הגשומה היא  בין יוני לאוקטובר והיבשה בין נובמבר לאפריל.

לאזור אכסיל יש היסטוריה מורכבת המסומנת הן בעושר תרבותי ותקופות של עימות. במהלך מלחמת האזרחים בגואטמלה (1960-1996), בני האכקיל סבלו מאוד מאלימות ומזוועות, במיוחד בתחילת שנות ה-80. האזור הושפע מאוד מפעולות צבאיות, וקהילות איקסיל רבות חוו עקירה ואובדן. בשנים האחרונות נעשים מאמצים לטפל בעוולות ההיסטוריות ולקדם ריפוי ופיוס. אנשי איקסיל היו פעילים בקידום זכויותיהם, שימור התרבות והצדק החברתי שלהם.

אקול

מומלץ לצאת לסיור בכפר, רחובות הכפר אינם סלולים המקומיים חברותיים, הנשים והילדות לבושות בחצאיות אדומות מסורתיות תוכלו לראות בסיורכם נשים יושבות בביתן ואורגות את הבדים המדהימים של האיזור. אם יש מי שיצרגם לכם, תוכלו ממש לפתח שיחה עם המקומיים.

נבאח

בנבאח מומלץ לבקר בשוק ההומה והאוטנטי שם תוכלו לראות את מיטב הטקסטיל המקומי כמו גם ירקות פירות ומאכלים מקומיים. במרכז העיירה כניסיה מקסימה ששוה ביקור.

צ'חול

עיירה מקסימה, כרגע המקום נמצא בתנופת בניה. בסיור בעיירה תפגשו בחיי המקומיים.נשים כובסות בנהר, אנשים בלבוש מסורתי,  ילדים משחקים ברחובות. המקום שוקק, האנשים ידידותיים. גם כאן תוכלו ליצור קשר עם המקומיים ששמחים לדבר עם תיירים.

סאן חואן קוצאל

העיירה מאופיינת בשטח ההררי שלה והיא מוקפת בנופים שופעים. רוב האוכלוסיה בסן חואן קוצאל היא ילידית ומשתייכת לקבוצה האתנית K'iche' Maya. 

העיירה ידועה בשימור מנהגים מסורתיים, כולל לבוש ייחודי, שפה וטקסים. שפות המאיה מסורתיות, כמו קיצ'ה ו-Q'eqchi', מדוברות לרוב לצד ספרדית. 

כלכלת סן חואן קוצל מבוססת בעיקרה על חקלאות. האזור מייצר מגוון גידולים, כולל תירס, שעועית וקפה. בעיירה יש שוק שבו המקומיים סוחרים בסחורות, המציג את ההיבטים התוססים הצבעוניים של תרבות המאיה. מבקרים יכולים להנות ממנו, מהשווקים ולחזות בטקסים מסורתיים. 

ביקור במשולש איקסיל מציע נקודת מבט ייחודית על התרבויות הילידות של גואטמלה, ההיסטוריה שלהן והמאמצים המתמשכים לקדם צדק חברתי ושימור תרבותי באזור. מטיילים המעוניינים בחוויות אחראיות וסוחפות תרבותית ימצאו את משולש איקסיל כיעד מיוחד במינו.