הוי אן - Hoi An 

הוי אן - עיירה במרכז ויאטנם - Hoi An 

העיירה ממוקמת קרוב לחוף הים, כ- 3 ק"מ מהחוף, ונמצאת במפגש של שלושה נהרות: נהר Thu Bon, נהר Truong Giang ונהר De Vong. מיקום אסטרטגי זה תמך בפעילויות מסחר בעיירה עוד לפני הספירה. מסביבות שנת 1400 עד שנת 1800 לספירה, הוי אן מילאה את תפקיד חשוב בדרום מזרח אסיה, כנמל אזורי ומרכז מסחר.

הוי אן שבנויה באזור דלתא של נחלים. נמצאת באזור פורה מאד. באזור גרים עוד מתקופה קדומה אנשי הצ'אם וכיום העיירה מאוכלסת בויאטנמים ממקורות שונים. מיקומה של העיירה, תומך בחקלאות ובגידול בעלי חיים. לאורך כל השנה, מגדלים בכפרים שמסביב להוי אן אורז, אגוזים, תירס, ירקות, פרחים ועוד.

יערות הדקל הרבים שגדלים באיזור, מספקים את העלה לכיסוי גגות הבתים ולצורך בניית סירות סל עגולות בכפרים שמסביב להוי אן. המיים הרבים שבאיזור מנוצלים לצרכי דייג. ואכן בכפרים ניתן לראות את עבודתם של הדייגים. בכפרים באיזור הוי אן, התושבים עדיין שומרים על אורח חייהם השגרתי והאותנטי, ולא מורגשת בהם השפעה של התיירות ההולכת ותופסת מקום בעיירה הוי אן.

העיירה עצמה ידועה בבנייניה הצבועים בצהוב ובחרדל.  העיירה המקסימה מקושטת תמיד, ניתן להתרשם מהקישוטים הרבים באיזור המדרחוב והגשר היפני. בערב העיירה מוצפת באורות שמוסיפים לנופך הנעים של הוי אן. העיירה התפרסמה בעיקר בגלל החייטים הרבים שבה. תיירים רבים נוהגים לחדש את המלתחה בהוי אן, כמעט כל פריט, גם המסובך ביותר נתפר מהיום למחר, והחוויה פשוט נהדרת. סוג של פינוק.  במרכז העיירה מדרחוב מקסים שלאורכו מבלבד חנויות רבות של חייטים, מסעדות מקסימות, ושוות, ומקדשים.

בהוי אן ניתן למצוא אוכל משובח, העיירה משופעת בבתי קפה ומסעדות מקסימות.

נהר


על הנהר, המטיילים בעיירה יכולים לצפות במתרחש על הנהר, ההתרחשות ממש מעניינת, אפשר לצפות במתרחש ללא רגע משעמם. דייגים מקומיים שטים במגוון של סירות במבוק מקסימות ובסירות מנוע, מעבורות הנושאות עליהן כל דבר אפשרי, סירות תיירים, סירות פרטיות בהן משתמשים אנשים כדי להגיע ממקום למקום ועוד.  אם מתרחקים קצת מהמרכז, נפגשים באיכרים מקומיים, תזהו אותם לפי כובעי הקש שלהם. 


מדרחוב העיירה

במדרחוב ניתן למצוא בין בתי הקפה, המסעדות והמתפרות, חנויות נחמדות ובוטיקים מיוחדים ששווים ביקור.

סדנאות בישול


בשנים האחרונות התפתחה תעשיה שלמה של סדנאות בישול בהוי אן, חלקן סדנאות נפלאות שבהן ניתן ממש ללמוד את סודות המטבח הויאטנמי. חלק מהסדנאות מתחילות בקטיף ואיסוף של ירקות מהשדות, ממש כמו בחיי החקלאים הויאטנמיים.  

מצאו סדנה שמתאימה לכם ואל תוותרו על החוויה שמתאימה לכל גיל. 

העיר העתיקה


העיר העתיקה של הוי אן הוכרזה כאתר לשימור מורשת עולמית של אונסקו.אנו ממליצים לשוטט בעיר העתיקה ליהנות מהאוירה המיוחדת שבה ומהמבנים היפים. בעיר העתיקה תמצאו מקדשים, פגודות, גשר יפני מקסים מעל לנהר, בתים עתיקים, מוזאונים מיוחדים, ועוד. למעוניינים להתעמק בהסטוריה ובמבנים המיוחדים אנו ממליצים לקחת סיור עם מדריך, אך קחו בחשבון שהוי אן נינוחה ונעימה ובהחלט אפשר להסתובב בה לבד. 

השוק המקומי


השוק נמצא בהמשך המדרחוב ביציאה מהעיר העתיקה.  

השוק אינו תיירותי ומיועד לאוכלוסיה המקומית. בשוק הססגוני כמה מעברים שבהם ניתן למצוא בעיקר ירקות, פירות, תבלינים ואוכל. שווה בהחלט ביקור. 

 

שוק הלילה, השוק צבעוני ומואר בפנסים צבעוניים רבים המאפיינים את הוי אן. השוק פתוח עד 22:00. בשוק דוכני מזון רבים ומגוונים, מזכרות, בגדים ועוד. האוירה נעימה ונינוחה, השוק בהחלט שווה ביקור בערב. 

שוק מקומי Hoi An

אנו ממליצים למבקרים בהוי אן לצאת לטיול מודרך ב- my son


אתר עתיקות מרשים הנמצא כ 40 ק"מ מהוי אן.  

האתר הוכרז ע"י אונסקו כאתר לשימור מורשת עולמית. אם אתם מתכוונים להמשיך מויאטנם לקמבודיה, אפשר לוותר כדי לא להעמיס עתיקות רבות, אלא אם אתם חובבי ארכיאולוגיה ועתיקות. 

 

אנו ממליצים לצאת לאזורים שמקיפים את הוי אן


אזור הוי אן משופע בנהרות, נחלים ובהרבה מים. כדאי לצאת לטייל בין כפרי האזור בסירה או באופניים.  

טיול אופניים בין הכפרים ייקח אתכם בין שדות, גשרים קטנים על פלגי מים, בין בתים קטנים ופסטורליים בתוך שקט נפלא שמופר ע"י קרקור תרנגולות או אופנוע שנוסע בשבילים. אנו ממליצים לצאת לטיול עם הדרכה, כי כדאי להכיר את הדרכים. 

הוי אן

פר טרה קואה Tra Que Vegetable Village


הכפר נמצא כ 3 ק"מ מהוי אן. אפשר להגיע אליו באופניים. בכפר מסעדות נחמדות, האוירה נעימה למרות שהכפר מתוייר יחסית לכפרים האחרים שבאיזור הוי אן. 


בכפר מגדלים ירקות ועשבי תיבול מאז המאה ה-16. החקלאים עדיין משתמשים בטכניקות מסורתיות וידידותיות לסביבה  בגידול הירקות האורגנים. אחד מהם הוא השימוש באצות לדישון. הודות למיקומו של הכפר - אי על הנהר, האדמה עשירה בחומרי הזנה. המקומיים מאמינים שירקות מהכפר Tra Que הם מהאיכויות הטובות ביותר.

דברים אנו ממליצים לעשות ב- Tra Que:

האי קאם קים Cam Kim Island


ניתן להגיע לאי באמצעות מעבורת מהוי אן. גם אם אינכם מתכוונים לטייל באי, אנו ממליצים בשביל החוויה לעלות על אחת המעבורות שבהן נוסעים המקומיים.  

חוויה מיוחדת הכוללת אופנועים בעלי חיים, אריזות ענק של מצרכים ועוד. באי הנחמד ניתן למצוא בתי מלאכה קטנים לחפצי אומנות שונים. אם אתם מגיעים עם אופניים, תוכלו לרכוב ברחבי האי החביב. 

 

כפר Cam Thanh 


למטיילים באזור הוי אן, שווה לצאת מהעיירה לטיול בכפרים שמקיפים את הוי אן. אחד מהכפרים הוא Cam Thanh את האזור מקיפים ארבע נהרות המחוברים ביניהם דרך תעלות מים. 

הודות לסחף פורה והמצאותם של מים מתוקים כל השנה, יערות הדקלים, הגנים ושדות האורז מוזנים היטב וכל האיזור נראה ירוק.  תושבי הכפר מתפרנסים בעיקר מחקלאות ומדיג, ובשנים האחרונות גם מאירוח לצהריים של רוכבי אופניים שגילו את האיזור ומטיילים בו. 

הכפר נמצא באיזור פסטורלי ומאד שקט. הכפר הוא חלק משמורת קו לאו צ'אם-הוי אן, אשר מטפחת שילוב הרמוני של אנשים וטבע לפיתוח בר קיימא. גולת הכותרת לתיירות בכפר הינה השייט בסלים. חוויה שמעוררת פרצי צחוק בדרך כלל כי ממש לא טרויאלי לחתור בסירת סל.

כפר הקדרים Thanh Ha


2 קילומטרים מערבית לעיירה העתיקה של הוי אן נמצא כפר הקדרות Thanh Ha המפורסם ב 400 שנות מסורת של ייצור כלי חרס. אנשי הכפר בנו את הכפר בשל מקור עשיר של אדמת חרסית המשמשת אותם לייצור כלי החרס. כ 30 משפחות שימרו את האומנות באופן אותנטי, וחלקן מוכנות לקבל מבקרים כדי להכיר את אומנותם.

כדי להכנס לכפר יש לשלם דמי כניסה. דמי הכניסה לכפר כוללים שיעור בקדרות עתיקה.

דברים שכדאי לעשות בכפר הקדרות Thanh Ha:

כפר הנגרים קים בונג   Kim Bong Carpentry Village

הכפר המקסים ממוקם בקצה הצפוני של האי קאם קים, מול העיר העתיקה של הוי אן, בכפר חיים קהילת נגרים שמעבירים את סודות המקצוע דורות רבים. בעבר, לפני כמה מאות שנים, אנשי הכפר התמחו בגיפלף פסלים מעץ ומבניית סירות דיג. כיום, מלבד ייצור כלי בית מעץ, אומני הכפר מסייעים בשיפוץ מבנים לשימור באיזור הוי אן. אנחנו הגענו לכפר עם אופניים, קחו בחשבון שיש לעבור עם האופניים על מעבורת מהעיירה הוי אן.

דברים שכדאי לעשות בכפר הנגרים:

כפר "במבו" טריאם טיי  Triem Tay “Bamboo” Village

שלושה קילומטרים ממרכז העיירה הוי אן, נמצא הכפר Triem Tay  שידוע גם בתור כפר הבמבוק. זה ביתם של 140 משקי בית שחיים בשטח אדמה שנמצא ליד מפגש נהר Thu Bon, מול כפר החרס Thanh Ha. אנו ממליצים להגיע אל הכפר ברכיבה על אופניים. בכניסה לכפר כבר רואים שמבנים רבים עשויים מבמבוק בכפר ונותנים לכפר מראה יחודי. בכפר ניתן להתארח בבית משפחה ולאכול במקום. ניתן לקיים סדנאות בישול בכפר. כיום ניתן להגיע דרך גשר קאם קים המאפשר גישה נוחה מכל גדה.