מסלול טיול אותנטי ומומלץ לגואטמלה

לפניכם מסלול מומלץ לגואטמלה הכולל את המקומות שאסור לפספס

יום 1: הגעה לאנטיגואה

נחיתה בגואטמלה סיטי ונסיעה לאנטיגואה (כשעה), העברה למלון.

אם אתם מגיעים בשעות היום ניתן להתחיל בטיול ביום זה לאחר התרעננות במלון.

אם אתם מגיעים בשעות הערב, אנו ממליצים לכם לצאת לאכול באחת מהמסעדות הנהדרות בעיר.

מומלץ לישון טוב כי לפניכם טיול מאתגר מחר.

אנטיגואה

יום 2: הר הגעש פקאיה

פקאיה הינו אחד מהרי הגעש הפעילים בגואטמלה.

בדרך לפקאיה אנו ממליצים לעצור לביקור קצר ב תצפית Cerro de la Cruz

מנקודת התצפית רואים את כל אנטיגואה היפיפייה.

לטיפוס על הפקאיה, מומלץ להצטייד בשיפודי מרשמלו (אולי כדאי להביא מהארץ), בכובע, בקרם הגנה מהשמש, בנעלי הליכה טובות ובסווצר במידת הצורך. עלול להיות קריר על ההר החשוף שנמצא לעיתים בתוך ענן.

הר געש

הנסיעה אורכת כשעה וחצי בדרך יפיפייה ומתפתלת. בכניסה למסלול ההליכה יציעו לכם ילדים מקומיים מקלות הליכה בקצאל אחד, אל תהססו, קחו מקל. הילדים ירוויחו כסף ולכם תהייה הליכה קלה יותר. בסוף המסלול מחזירים את המקלות לילדים, לא חייבים להחזיר לאותו הילד שממנו לקחתם את המקל. כך זה עובד.

הטיפוס אינטנסיבי וניתן לעשותו ברכיבה על סוסים. הנוף מרהיב. כשתגיעו לנקודה הגבוהה ביותר במסלול אנו ממליצים לשתוק ולהקשיב לקולות נהרות הלבה. אם יש ראות טובה תזכו לראות את הלבה האדומה גולשת במדרון ההר ואם אין ראות טובה, אני ממליצה להמתין להתבהרות.

לאחר הטיול אפשר להתרענן במעיינות החמים הנמצאים בסמוך להר הגעש.

בהגיעכם חזרה לאנטיגואה, מומלץ להסתובב בעיר המקסימה וליהנות מהאוירה, הארכיטקטורה, מארוחה טובה, או מבילוי באחד מבתי הקפה או הברים שבעיר.

אפשר להוסיף יום נוסף באנטיגואה. 

אנו ממליצים על ביקור במוזאון לכלי נגינה, ועל מוזאון השוקולד כולל השתתפות בסדנת שוקולד. לא תאמינו איזה שוקולד אתם תכינו מפולי קקאו. חוויה כיפית.

אנו ממליצים לבקר בכפרים שבאזור. ניתן לשלב את הביקור עם טיול אופניים. 

הכפרים המומלצים הינם, San Antonio aguas calientes ו Ciudad viieja.

הר הגעש פקאיה

יום 3: אנטיגואה – צ'יצ'יקסטנאנדו - אטיטלן

'נסיעה מאנטיגואה לעיר השוק צ'יצ'יקסטנאנדו (ימי השוק הם ראשון וחמישי).

בימי השוק, העיר שוקקת אנשים שבאים למכור, לקנות, ובעיקר להיפגש.

לכו לאיבוד בסמטאות השוק, תנו לעיניים להתפעל מהצבעוניות הנפלאה, קנו משהו. 

לאחר ששבעתם מהשוק אני ממליצה להכנס לכנסיה הנמצאת בלב השוק, קשה לפספס אותה. בכנסיה מתקיימים טקסים שונים של בני המאיה. עם קצת סבלנות, יש סיכוי שגם אתם תחוו חוויה שונה ומפתיעה בכניסיה. 

אני ממליצה לחכות לשעת המיסה בכנסיה, את המיסה מלווים מספר נגנים (גיטרה, אורגן, תופים) וזמרים, בשירים שלא שמעתם בשום כנסיה בעולם. אנחנו היינו עדים לטקס שבו נשים זוחלות מפתח הכנסיה עד לאפסיס תוך כדי תפילה. אתר מרתק נוסף שאני ממליצה לבקר בו הוא בית הקברות של צ'יצ'יקסטאנדו. 

בתי הקברות בגואטמלה כוללים בתוכם מבנים רבים וצבעוניים. אנשי המאיה והמסטיסו אינם נקברים באדמה אלא מעל לאדמה, בתוך המבנים היפייפיים.


בצ'יצ'י יש בית קברות גדול שבו מתקיימים טקסים ופולחנים רבים. גם כאן עם קצת סבלנות, יש סיכוי שתחוו טקס היטהרות הנפש או טקס אחר המתבצע ע"י שמאנים מקומיים. אנחנו היינו עדים לטקס שבו הכהן הצליף בזרדים על גבו של אדם שרצה להיטהר.

את היום תסיימו בלינה באחד מהכפרים המרהיבים של אגם אטיאלן.

בית הקברות של ציציקסטאנדו
בני מאיה

יום 4: סיור בכפרי אגם אטיטלאן

(מומלץ לפצל יום זה ליומיים ולהנות מהאזור הקסום הזה בשלווה).

אגם אטיטלן מרהיב ביופיו, השילוב בין הרי הגעש שמקיפים אותו עם מי התכלת, יוצרים תמונה מושלמת שקשה להפסיק ולהתבונן בה. האגם העמוק נמצא בלועו של הר געש קדום.  

נצא ליום סיור בכפרים המקסימים המקיפים את אגם אטיטלאן. הכפרים הבנויים על חופי האגם הכחול למרגלות הרי הגעש שמקיפים את האגם, הינם יפים וציוריים מאד, ברובם תמצאו קפה משובח ביותר המיוצר במקום ממטעי הקפה שמגדלים המקומיים. לכל כפר יש את המאפיינים היחודיים לו.

בכפרים גרים אנשים בני מאיה משלושה שבטים, צוטוהיל, קאקצ'יקל וקיצ'ה.

אם אתם לא ממהרים, אני ממליצה להקצות יומיים לשוטטות בכפרים. על מה לא לוותר? על סנטיאגו אטיטלאן, ובמיוחד על ביקור אצל משימון, על סאן פדרו ועל סאן חואן.

סנטיאגו אטיטלאן: ממש בכניסה לכפר יקדם אותכם ריח מסחרר של קפה. שווה לעצור באחד מבתי הקפה ברחוב הראשי לכוס קפה משובח. סנטיאגו אטיטלאן הוא מקום משכנו של משימון.

משימון הינו בובה שהמקומיים סוגדים לה ומאמינים בכוחה. משימון מתארח בביתם של 12 אנשים המורשים לכך, כאשר אחת לכמה חודשים הוא עובר לבית אחר. סביר להניח שכשתגיעו לכפר תאלצו להתחקות באופן עצמאי (בעזרת המדריך) היכן מתאכסן משימון. לאחר הליכה בין סמטאות הכפר תגיעו למשכנו.

משימון גר בחדר המפואר ביותר בבית, המארחים מפנים את החדר הגדול ביותר בבית עבור משימון. משימון עומד בדר"כ במרכזו של החדר המקושט והמואר באור הרבה נרות. בחדר אוירה מסתורית מאד ואפופת עשן.

האנשים שמגיעים אל משימון אינם מדברים אליו ישירות אלא באמצעות הכוהן שברוב המקרים הוא בעל הבית שבו משתכן משימון.

הכוהן מקיים טקס אקסטזי שבמהלכו משקים את משימון אלכוהול ונותנים לו לעשן סיגריה. הטקס מהפנט. אפשר להיכנס, העיקר לא להפריע.

אני ממליצה להשתדל שלא לוותר על טקס אצל משימון. אם יש לכם זמן, המשיכו לשוטט בכפר וחזרו מאוחר יותר. החוויה היא בלתי נשכחת.

מומלץ לטפס במעלה הרחוב בכפר (או לקחת טוקטוק), להגיע למרכז הכפר ולכנסייה הפרנסיסקנית העומדת במרכזו. הכנסייה הלבנה יפייפיה. כנסו פנימה. ההתרחשויות בכנסיות שבכפרים מגוונות ומפתיעות. המקומיים שהינם נוצרים מקיימים גם בכנסיות טקסים המושפעים ממסורת המאיה. בכנסיות יש סיכוי טוב לפגוש נגנים וזמרים המקיימים חזרות לקראת המיסה. המוסיקה בדר"כ נפלאה.

בובת המשימון
סאן פדרו

ברחובות הראשיים של סנטיאגו אטיטלאן תמצאו עבודות יד נהדרות, ערסלים, מגוון ציורים נאיביים (סגנון הנהוג בסביבה). הקצו קצת זמן לחנויות המיוחדות.

סאן פדרו: מקום שכיף להסתובב בו בזכות האוירה הנהדרת, המסעדות והנופים המרשימים והעוצמתיים שבו.

הכפר המזוהה עם התרמילאים. כמו בשאר הכפרים שבאיזור גם כאן תמצאו עדויות רבות הקשורות לישראל.

בכניסה לכפר מתנוסס דגל ישראל על אחד מבתי המלון, לא רחוק משם ממוקם בית חבד הידידותי של סאן פדרו וממש לידו דוכן פלאפל נפלא ומסעדת סבבה שאנו ממליצים מאד לאכול בה, בזכות האוכל, המיקום והנוף והשירות הנפלא.

אנו ממליצים לקחת טוקטוק במעלה הכפר, למרכז הכפר ולכנסייה המקסימה, גם לכאן מומלץ להיכנס. אנו ממליצים להיעזר במדריך לצורך תקשורת עם המקומיים הנחמדים והידידותיים.

סאן חואן: כפר מקסים ושקט יותר משכניו. בכפר גרים אומנים רבים העוסקים באריגה ובציור נאיבי.

אריגה בסאן חואן

אנו ממליצים לבקר באחד מהקואופרטיבים המקומיים לאריגה, לצפות בתהליך המורכב של אריגת הבדים הצבעונים עם הדוגמאות המיוחדות.

הקואופרטיבים הוקמו כדי שנשות הכפר יעבדו בשיתוף פעולה ובעזרה הדדית לצורך פרנסתן.

מומלץ לבקר בסטודיו אחד או יותר שבו ניתן לרכוש ציורים נאיביים ולצפות בעבודת הציירים. הציורים צבעוניים מאד ויפייפיים. אנו ממליצים להסתובב ברחובות הכפר, לשתות קפה טוב, לשוחח עם המקומיים בתרגום של המדריך וליהנות מהשלווה של הכפר המקסים.

פנחצ'ל: העיירה הגדולה ביותר באטיטלן. בעיירה ניתן למצוא חנויות, ברים, בתי קפה, מסעדות וסופר מרקט גדול ומודרני. אני ממליצה לישון באיזור פנחצ'ל.

מומלץ לבקר בשני כפרים ביום.

יום 5: סטרק ל"אינדיאן נוז" - האף האינדיאני

ההר נראה כפרופיל של ראש אינדיאני ומכאן שמו של המקום. האף האינדיאני הינו נקודת תצפית מרהיבה על האגם ועל הכפרים הפזורים מסביבו. המסלול מתחיל באזור הכפר הפסטורלי סנטה קלרה. הכפר עצמו נמצא בגובה רב ואליו מגיעים ב"ציקן בס" בנסיעה שאורכת כשלושת רבעי שעה במעלה ההר.

כמה מילים על "ציקן בס". האוטובוסים הצבעוניים ששמשו בעבר כנראה להסעות בתי ספר לילדים אמריקאים, הובאו לגואטמלה, שופצו ונצבעו בצבעים עזים ומגוונים וקבלו את שמם "ציקן בס" על שום שתי עובדות.

המקומיים עולים לאוטובוס על כל דבר כולל תרנגולות, חזירים וכו'

האוטובוסים הנוסעים בכל אזור רמת ההר של גואטמלה, שייכים לחברות פרטיות שהשקיעו כסף רב בשיפוץ והכשרת האוטובוסים. הנהגים מעלים את כולם וכמה שיותר, כדי להרוויח כמה שיותר, האנשים נוסעים בצפיפות שלא תתואר, ממש כמו תרנגולות. אך עם כל הצפיפות, יש הרבה שמחה באוטובוס שעולה במעלה ההר, כשמוזיקה שמחה מנגנת הרגע, האנשים הדחוקים אחד לשני, כלל לא מקטרים, הם פשוט שרים או מזמזמים עם המוסיקה.

אינדיאן נוז (האף האינדיאני)

ועוד כמה עובדות על ציקן בס:

מחוויות הציקן בס, הנסיעה התחילה עם אוטובוס חצי מלא, בכל תחנה עלו עוד ועוד אנשים, כשהאוטובוס התמלא אנשים פינו מקום לאדם שלישי במושב לשניים, ובהמשך כשלא היה מקום ישיבה גם לשלישי בכסא, הניחו המקומיים סלים וארגזים במעבר והתיישבו גם בו בזוגות. כך שבמקום 4 אנשים בשורה, ישבו 8 אנשים בשורה. ברקע התנגנה לה מוזיקה עליזה והאוטובוס נשף והתאמץ בעליות התלולות בחדווה רבה.

לפתע גנח ועצר. כולנו נתבקשנו לרדת מהאוטובוס ולסנטה קלרה הגענו בטיפוס ברגל. מצורפת התמונה של האוטובוס. ובכל זאת, חוויה מומלצת.

מסנטה קלרה עולים דרך מטעי קפה לפסגת ההר. הנוף מרהיב. מומלץ להביא אוכל לפיקניק.

משם יורדים על צלע ההר עד לסאן חואן במשך כ- 5 שעות. המראות מרהיבים. ניתן לשלב טיול בסאן חואן בהמשך ליום הזה.


אפשרויות נוספות באזור למי שלא ממהר:

כדאי להישאר עוד יום באזור כדי:

ציקן בס באינדיאן נוז

יום 6: אטיטלן - נבאח

יום שרובו נסיעה בכביש העובר דרך כפרים. ככל שהנסיעה מתקדמת הכפרים הופכים להיות יותר ויותר נידחים. 

הדרך יפייפיה ומעניינת, הכפרים טובלים בירוק עמוק של שדות הרבה תירס ומטעי קפה.

העיר נבאח נמצאת באיזור משולש איקשיל. הכפרים באיזור מבודדים. המקומיים שמרו על שפתם, על התלבושות המסורתיות ועל המנהגים.

מומלץ ללון באחת החוות החקלאיות מחוץ לנבאח.

אטיטלן - נבאח

יום 7: משולש איקשיל

בנבאח מתקיים שוק מקסים ומאד אוטנטי בימי ראשון וחמישי. כדאי להסתובב בנבאח ולספוג את האוירה המיוחדת וליהנות מהתחושה שהזמן נעצר אי שם. בנבאח תמצאו את מלון שלום shalom, חנות כלי בית שלום ועוד. האנשים מאד דתיים ומתייחסים לסמלים יהודיים בכבוד רב.

מומלץ להמשיך מנבאח לצחול. הנסיעה לכפר עוברת בדרכי עפר רעועות, ואורכת כ- 40 דקות. אם נבאח נראה מקום שכוח אל, אין ספק שהכפר שכוח אל עוד הרבה יותר. בצחול לא מדברים ספרדית אלא את שפת בני המאיה, כך שרוב התקשורת עם האנשים מתנהלת בשפת הסימנים, גם המדריך לא ממש מכיר את שפתם.

הכפר שנראה כאילו הקידמה לא נגעה בו, יפיפייה, האנשים חמים ונחמדים, חיות בית מסתובבות ברחובות ובתוך הבתים, הנשים לבושות באריגים מהממים ביופיים, נשים רבות יושבות בפתח ביתן ואורגות בדים צבעוניים, אל תתפלאו אם תקבלו הזמנה מאחד המקומיים להיכנס ולבקר בביתו. ואם לא תקבלו הזמנה, בקשו להיכנס, המקומיים מסבירי פנים ומכניסי אורחים. הם אינם רגילים לתיירים, קחו את זה בחשבון. הכפר האוטנטי טובל בהרבה ירוק.

משולש איקשיל

יום 8: נסיעה לקובאן

לאחר סיור באקול, כפר קטנטן וססגוני מומלץ לצאת לדרך לקובאן, מחכים לכם כ- 130 ק"מ שיארכו כ 6-8 שעות של נהיגה.

תחלפו על פני כפרים שכוחי אל, בתוך טבע פראי ויפייפה. אנשים בדרך יסתכלו עליכם בתמיהה מסויימת, באיזורים מסויימים כמעט ולא תראו כלי רכב. חלק מהדרך אינה סלולה, אם יורד הרבה גשם כדאי להמנע מנסיעה במסלול זה.

קובאן הינה העיר השלישית בגודלה בגואטמלה, יש בה מלונות מקסימים, מסעדות ובתי קפה ואפילו השפעה אמריקאית, מק דונאלד וקניון.

אמנם אנו ממליצים לשהות בקובאן בעיקר עבור הביקור בסמוק שמפיי, בלנקין ובביוטופ דה קצאל, אך בכל זאת יש גם לקובאן מה להציע:

בקובאן מתקיים שוק אוטנטי ומקסים ששוה בהחלט ביקור.

בקובאן יש כמה מסעדות טובות.

באיזור קובאן ישנן כמה חוות לגידול קפה העורכות סיורים מעולים למבקרים.

באיזור כמה מערות מעניינות.

פארק נסיונאל לאס ויקטוריאס הינו פארק מקסים בתוך קובאן הכולל בריכות ושבילי הליכה.

סביר להניח שתגיעו לקובאן בשעות אחהצ המאוחרות, אם תרצו לבלות באחד מאתרי קובאן, כדאי להקצות לכך לפחות יום נוסף.

יום 9: סמוק שמפיי

צאו כמה שיותר מוקדם בבוקר. עם ההגעה ללנקין, תעברו לרכב 4X4 כדי להגיע לסמוק שמפיי. הנסיעה אורכת כחצי שעה נוספת בכביש המתפתל בגונגלים אל הבריכות.

בלב הגונגל יתגלה לפניכם נוף מדהים של הבריכות הטורקיזיות. מומלץ לעלות לתצפית (חשוב להגיע עם נעלי הליכה).

הקצו זמן לרחצה בבריכות.

בסוף יום הבילוי תחזרו ללנקין ומשם לקובאן.

למי שיש זמן מומלץ ללון לילה נוסף בסמוק שמפיי, המלונות מאד פשוטים אך המקום מזמין מנוחה ורגיעה.

סמוק שמפיי

יום 10: נסיעה לפלורס

הנסיעה מקובן לפלורס אורכת כמעט יום שלם, אך שווה כל רגע. בדרך עוברים בישובים גואטמליים טיפוסיים.

אני ממליצה לעצור, לקפה, לביקור בכניסיה מקומית, או לפיקניק בטבע.

כך תהפכו יום של נסיעה ליום של חוויות מזדמנות, ובגואטמלה, על כל מגוון אנשיה, סביר להניח שתמצאו את עצמכם בתוך התרחשות מעניינת.

פלורס מקסימה, שוטטו ברחובות, בין הכנסיות, לגנים, ולמסעדות הנפלאות.שבו במסעדה לארוחת ערב, תנו לבריזה ללטף אתכם, וצפו בשקיעה על האגם.

יש המעדיפים ללון באי עצמו, ואכן יש בו אוירה מיוחדת בעיקר אם הגעתם מחוץ לעונת התיירות. ויש המעדיפים ללון באחד מבתי המלון על האגם המדהים.

פלורס

יום 11: טיקאל

טיקאל, אחד מאתרי המאיה המרשימים ביותר. העיר התגלתה במעבה הגונגלים במחוז פטן. בשנת 1979 הוכרזה טיקאל כאתר למורשת שימור עולמי של אונסקו.

הפרמידות מרשימות בגודלן, ומספרות את סיפורם של בני המאיה, מנהגיהם והיכולות המתמטיות וההנדסיות שלהם.

ובכל זאת, אופן בנייתן ויעודן של חלק מהפרמידות נשאר עדיין כחידה.

חשוב מאד לטייל בטיקאל עם מדריך מקומי שיסייע לכם להפעיל את הדמיון, ולשעתיים שלוש להחיות את העולם הקדום ואת מנהגיו. חוויה מדהימה.

אל תוותרו על טיפוס לפרמידה הגבוהה המתנשאת מעל לגונגלים. התצפית יפה ומרשימה.

טיקאל אתר למורשת שימור עולמי של אונסקו

יום 12-15: בליז ועוד

בחרנו כסיום, לנסוע לנופש של כמה ימים בבליז לחופי הים הקריבי, ניתן להגיע לאיי בליז בטיסה ישירה או בנסיעה ברכב מאזור פלורס לבליז סיטי ומשם במעבורת לאחד האיים. אנו ממליצים על ביקור בקיי קולקר ובאי בסן פדרו. עוד על בליז >>


אפשרויות נוספות:

המשך טיול בגואטמלה: לנסוע מפלורס לליוינגסטון דרך ריו דולסה ליומיים של חווית המפגש עם בני הגריפונה, שהם צאצאי עבדים מאפריקה. בני הגריפונה ידועים באהבתם למוסיקה.

מעבר למכסיקו: מפלורס אפשר לטוס או לנסוע למכסיקו להמשך הטיול.

טיסה לגואטמלה סיטי: מפלורס יש טיסות ישירות של כשעה לגואטמלה סיטי.

אפשרות נוספת היא לקחת יום של חופש ורגיעה במלון שעל האגם

אז מה יש בבליז  - שנורקל וצלילות ועוד שונרקל ועוד צלילות

חיי לילה נהדרים, ברים, מוזיקה, אוכל טוב, חופים לבנים וגם חופים נסתרים ומיוחדים

תחבורה בסירות או רכבים חשמליים קטנים (חוויה נפלאה בפני עצמה)

שקט !... חופש ! בליז מחכה לכם כאן בדף על בליז!

בליז
חופים לבנים