שמורת ביצת לאנג סן , ויאטנם 

 (Lang Sen Wetland Reserve)

מיקום שמורת ביצת לאנג סן


שטח השמורה כ 5000 הקטאר. ביצת Lang Sen כוללת את שמורת יער המנגרובים Dong Thap Muoi וחלק של שלושה איזורים של Vinh Loi, Vinh Chau A, Vinh Dai, מחוז Tan Hung, פרובינציית Long An. 


מאפייני השמורה:


ביצת Lang Sen נחשבת כדגם מוקטן של Dong Thap Muoi. זהו אחד מהמודלים האופייניים של מערכת אקולוגית של ביצה, הכולל יערות מנגרובים, שדות אורז, ערבות מוצפות במים בעונה, וכו'. 

צמחייה ובעלי חיים


אזור Lang Sen מכוסה בצמחייה המשתנה בהתאם לגאות והשפל העונתית של נהר המקונג, במיוחד יער עצי הקג'פוט המושך בעלי חיים מגוונים לגור כאן. 


לפי תוצאות סקר מוקדם, ב Lang Sen ישנם 156 זנים של צמחים. 

רובם לוטוס, חבצלות מים, אורז פראי, איכהורניה עבת רגל וכו', 148 זנים של ציפורים ו 87 זנים של דגי מים מתוקים, כמו עגור אדום-הראש, חסידה הודית, אנפה ארגמנית, אנפה לבנה ירוקת-רגל, bronze featherback, קרפיון סיאמי ענק, שפמנון מקונג ענק, ;broadhead catfish 149, זנים של בעלי חוליות השייכים ל 46 משפחות, מתוכם 13 זנים אשר רשומים בספר הנתונים האדום של ויאטנם. 

שמורת ביצה lang sen

התמונה באדיבות מנהל התיירות הלאומי של ויאטנם

שימור בשמורת ביצה lang sen 


המגוון של הצמחייה ובעלי החיים נפגע על ידי הפעילויות החקלאיות מצד התושבים המקומיים, אשר גרמו להפחתה במספר הזנים המקומיים שהתקיימו בשמורה. משנת 1998, נערכו מספר מחקרים וסקרים על ידי ארגונים מקומיים ובינלאומיים במטרה לאסוף הוכחה ראויה להקמת שמורת הטבע. בתחילת שנת 2004, אזור הביצה הפך לשמורת טבע על ידי החלטה של הממשלה הויאטנמית. האזור נבחר גם כאחד משני האזורים הטיפוסים של שמורה בעלת מגוון ביולוגי חכם באפיק המקונג בחסות IUCN, GEF, UNDP, ו MWBP. 

משנת 2015 שמורת ביצת Lang Sen הוכרה כאתר רמסר עולמי ה 2227. 

הזמן הטוב ביותר לביקור 


הזמן הטוב ביותר לבקר ב Lang Sen הוא בעונת ההצפה (מספטמבר עד נובמבר), כאשר יערות המנגרובים, הערבה, שדות הלוטוס, וכו' נמתחים לאין סוף, ציפורי המים עפות חזרה אל הקן. כאשר באים לכאן, למבקרים יש הזדמנות ליהנות מהמנות האופייניות של דלתת נהר המקונג כמו שפמנון צלוי, דגים ראש נחשיים עם עלי לוטוס ירוקים, מרק דגים חמוץ עם ססבניה מצויה.