פסטיבל קו לואה, האנוי, ויאטנם

 Co Loa Festival 


מועד הפסטיבל קו לואה האנוי, ויאטנם

 (Co Loa Festival): 


2 בפברואר - מהיום השישי עד היום השש עשרה של החודש הירחי הראשון.


מיקום פסטיבל קו לואה, האנוי בויאטנם: 


קומונת קו לואה, מחוז Dong Anh, האנוי. 


מקדש An Duong Vuong במחוז דונג אן, בפאתי האנוי

מושאי הפולחן של הפסטיבל קו לואה: 


פסטיבל Co Loa מבוסס על האגדה של An Duong King of Au Lac וקשת הקסם שלו. 


על פי האגדה, קבל An Duong Vuong קשת קסם שיכולה להרוג עשרות אלפי חיילי אויב בירייה.

בתו של המלך סיפרה את סוד קשת הקסם של אביה לבעלה, בנו של הגנרל הסיני המורד טריאו דה, ובכך אפשרה בלי משים לטריאו דה לכבוש את קו לואה בשנת 208 לפנה"ס. כשנודע למלך על הסיבה לתבוסתו, הרג את בתו והתאבד. כיום, במצודת קו לואה, קיימים שרידים רבים שעדיין מזכירים לכם את סיפור האגדה.

מאפייני פסטיבל קו לואה: 


פסטיבל Co Loa מאורגן על ידי 12 כפרים. אנשי הכפרים מקיימים תהלוכה של המלך ה"חי" בכפר Nhoi.  

 

בשעות אחר הצהריים של היום החמישי של חודש הירח הראשון, מקיימים את טקס הקרבת הקטורת בבית הקהילתי. במקדש Thuong, פ עורכים טקס דומה העוסק בסיפור תרומותיו והישגיו של המלך.


יום הפסטיבל הרשמי, שהוא ב-6 בחודש הירחי הראשון, מתחיל בתהלוכות של ידועים מכפרי הסביבה אל מקדש המלך אן דואונג, שם מוצבת חצר מלכותית מיניאטורית המכילה מבער קטורת, ולוח אבן מול שני המזבחות.

הדרך למקדש רצופה בכלי נשק דקורטיביים ושמונה חפצים מקודשים יקרים. 

 

בראש התהלוכה יש דגל המסמל את חמשת היסודות (מתכת, עץ, מים, אש ואדמה). התהלוכה כעוברת דרך 12 הכפרים של קו לואה. בתהלוכה יש שני פריטים חשובים פסל קטן של המלך, ןפסל ערוף ראש של בתו המסמל לעונשה.


המנחות המקודשות שאותם מביאים למקדש כוללות קטורת, פרחים, עוגות בצורת חרוט העשויות אורז דביק, פירות, אורז דביק מאודה, בשר, עוגות זאי ופופקורן. על פי הסיפור, שני הדברים האחרונים היו בשימוש על ידי המלך אן דונג וונג לטיפול בחייליו. 


לאחר מכן ממשיכה התהלוכה לבאר Trong Thuy ובחזרה אל הכפרים השונים, בליווי חזיזים.


לפני התהלוכה מבוצע טקס הקרבה שנמשך עד השעה 12:00. הטקס מתקיים לכבוד המלך, בליווי מוזיקה מסורתית. 


הפסטיבל נמשך עד היום ה-16 של החודש הירחי הראשון, עם מופעי זיקוקי דינור בערב, משחקים מסורתיים כמו קרב תרנגולים, שחמט אנושי, משיכת חבל, משחקי קלפים, היאבקות, תנופה, טיפוס על חבל, אומנויות לחימה, ריקוד דגלים וחץ וקשת. הופעות של Ca Tru, Cheo ו- Tuong.

פסטיבל בויאטנם-פסטיבל קו לואה

התמונה באדיבות מנהל התיירות הלאומי של ויאטנם

ביום האחרון של הפסטיבל יתקיים במקדש טקס פרידה מפואר. לאחר הטקסים שהם זהים ליום החג המרכזי, יוחזר שולחן הפולחן של האל אל המקדש. אנשים מקומיים נהנים מטובת האל ומצפים לשנה של שגשוג והגנה מהאל. הפסטיבל המשמעותי נסגר תמיד בטקס הודיה.


בנוסף, בפסטיבל מתקיימות הרבה תחרויות ומשחקים מסורתיים מעניינים להצטרפות למשתתפים כמו קליעה בקשת, היאבקות, זריקת כדור קודש, נדנדות במבוק ותחרות בישול אורז. 


לפסטיבל מקדש אן דונג וונג יש תהלוכה מיוחדת גם עבור המלך המזויף של הכפר Nhoi. 

בכל שנה, ביום השנים עשר של החודש הירחי הראשון, היה המלך הולך לשם יחד עם הפקידים שלו לערוך טקסי פולחן. אך מכיוון שמסע כזה היה כה מסובך, ביקש המלך אן דונג וונג מאדם מקומי להתחזות אליו ולערוך טקס דומה.