מינכן ופסטיבל הבירה אוקטוברפסט (Oktoberfest)

חופשה נהדרת במינכן ובפסטיבל הבירה אוקטוברפסט (Oktoberfest) 

חלק מכם בוודאי נחשף בשנים האחרונות לטרנד שתופס תאוצה בארץ של פסטיבל האוקטוברפסט. למעשה פסטיבלים אלו הם אינם יותר מחיקויים קטנטנים של פסטיבל האוקטוברפסט האמיתי שמתקיים במינכן כבר כ- 200 שנים. 

פסטיבל הבירה במינכן

האוקטוברפסט הוא פסטיבל המתפרס על מתחם בגודל של כמה רחובות, אליו מגיעים כ- 6 מליון אנשים בכל שנה.  


באוקטוברפסט תוכלו למצוא מתקני שעשועים (ממש פארק שעשועים שלם), ביתנים עם משחקים כמו ירייה למטרה עם זכייה בפרסים. 


אבל הסיבה האמתית שבגללה אנשים מגיעים מכל קצוות התבל למינכן והאוקטוברפסט, היא הבירה. ניתן לקרוא לאוקטוברפסט גם "פסטיבל בירה", עקב האוהלים הענקיים שמכילים אלפי מבלים בשורות אינסופיות של שולחנות של 10 אנשים, שם שותים בירה ללא הפסקה בכוסות ענקיות של 1 ליטר, לצד המוזיקה המהנה של הלהקות המופיעות במרכז האוהל. 

למרות שמו של הפסטיבל, "אוקטוברפסט", מרבית ימי הפסטיבל מתקיימים בחודש ספטמבר. הפסטיבל מתחיל ביום שבת השלישי בחודש ספטמבר, והוא נמשך כשבועיים וחצי. במרבית ימי הפסטיבל, שעות הפתיחה הן החל מ 10:00 (לפעמים החל מ 9:00), שעות הגשת הבירה הן עד 22:30, ושעות פעילות המתקנים השונים הן בד"כ עד השעה 23:30. 


שם נוסף לפסטיבל הנפוץ בקרב המקומיים הוא "ויזן" (Wiesn). 


לאלו ששעת הסגירה מוקדמת להם מדי, ומסוגלים לעמוד על רגליהם לאחר כמה כוסות בירה, יכולים ללכת למועדונים השונים שבמינכן (חלק גדול מהגרמנים ממשיך לאחר סגירת האוהלים למועדונים). 

אוקטוברפס
פסטיבל הבירה

להשיג שולחן באוקטוברפסט אינה משימה פשוטה (טוב.. תלוי כמה אתם ובאיזו שעה אתם מגיעים). בסופי השבוע, חלק גדול מהאוהלים נסגר רק לאנשים אשר הזמינו מראש מקום (הזמנת מקום דורשת תשלום מראש על 2 כוסות בירה ומנת עוף לבן אדם – ניתן להזמין מקום רק בכפולות של 10 אנשים).  


בכל מקרה, באמצע שבוע ניתן להסתובב בין האוהלים ולחפש בעצמכם שולחן ולהצטרף אל יושביו. אם התקשיתם למצוא שולחן בעצמכם, תוכלו לפנות לאחת המלצריות ולבקש את עזרה במציאת שולחן (בד"כ עבד לי כאשר ביקשתי ממלצרית).

 

טיפ נוסף: אם אתם לא מרוצים מהאנשים בשולחן, תעברו שולחן. כל הכיף זה החוויה בלפגוש אנשים חדשים ולרקוד איתם על הספסלים והשולחנות. 


בנוגע לשעת ההגעה למתחם האוקטוברפסט, שעות הערב הן השעות היפות יותר, שכן כל המתקנים מוארים באורות רבים, לכן שעת הגעה טובה היא בין 16:00 ל- 17:00. שעה זו היא מספיק מוקדמת כדי שתוכלו ליהנות מהאוהלים, מהבירה והאוכל, ומהמתקנים, ולא מוקדמת מדי בשביל להתחיל לשתות בירה. 


בנוסף יש עניין בכל הנוגע לשמירת שולחנות, שבסביבות השעה 16:30 יוצאים האנשים אשר הייתה להם הזמנה לשעות הבוקר, ונכנסים האנשים החדשים לאוהלים. לכן במידה ועמוס, אולי תצליחו להשתחל פנימה עם האנשים שיש להם שולחן מוזמן. 

במידה ואינכם במרחק הליכה מן האוקטוברפסט, במינכן מערכת רכבות תחתיות ומערכת רכבות קלות מאוד משוכללת, בעלת קווים רבים ותחנות רבות. ניתן לראות ע"י לחיצה פה את התחנות על מפת מינכן. 


מגבלות: בכל שנה לפני האירוע יפרסמו באתר רשימת חפצים שאסור להכניס אותם / מותר להכניס אותם תחת מגבלות. דוגמה בולטת ביותר שהייתה השנה היא האיסור על הכנסת תיקים שגודלם גדול מ-3 ליטר. למעשה עקב תקנה זו נדירים היו האנשים שהגיעו עם תיק. לכן מומלץ להגיע רק עם החפצים הנחוצים באמת שלכם. 


מחירים: הכניסה למתחם האוקטוברפסט אינה עולה כסף, ואף הכניסה לאוהלים השונים אינה עולה כסף. בד"כ אם תתיישבו בשולחן גם תחויבו להזמין בירה / אוכל. מחירי הבירה באוקטוברפסט הם יקרים יחסית למינכן (אך הבירה זולה ביחס למקומות בארץ), ומחירה השנה (2016) עמד על 10.6 יורו לכוס של 1 ליטר. על כל האוכל והשתייה משלמים מיד עם קבלתם ובמזומן. 


דבר נוסף אליו צריך לשים לב הוא שלא ניתן לקנות בירות מחוץ לאוהלים, ולא ניתן לצאת עם כוס בירה אל מחוץ לאוהלים. אם אין לכם מקום ישיבה באחד האוהלים עדיין ניתן לעמוד על יד שולחן ולחכות לאחת המלצריות בכדי להזמין בירה. 

לבוש מסורתי בפסטיבל הבירה במינכן

קוד לבוש


באוקטוברפסט המקומיים נוהגים להתלבש ב- Lederhosen לגברים, שזה מכנס עור שנהוג היה ללבוש בבוואריה בעבר, ו- Darindl לנשים, שזוהי שמלה בסגנון בווארי שהיה נהוג ללבוש אותה בעבר. 


עקב המחיר הגבוה במיוחד של בגדים אלו (כמה מאות יורו), אלו אשר מגיעים לאוקטוברפסט כאירוע חד פעמי נוהגים לבוא בלבוש רגיל או לקנות תחפושת של Darindl או Lederhosen, אשר מחירם נמוך בהרבה. ניתן למצוא (לפי השמועות) בגדי עממיים שכאלו בחנות C&A אשר נמצאת ב- Marienplatz המפורסמת במינכן. 

פסטיבל הבירה במינכן
פסטיבל אוקטוברפס במינכן
חופשה במינכן

לדעתנו באוקטוברפסט צריך לבלות לפחות 3-4 ערבים מלאים.  

כל ערב זו חוויה אחרת, אנשים אחרים, מתקנים אחרים, ובאמת שפסטיבל זה הוא אחד האירועים היותר כיפיים ומהנים לחובבי בירה ואנשים. 

חופשה אידיאלית במינכן במהלך אוקטוברפסט תהיה לארבעה לילות, כאשר בכל אחד מן הערבים הולכים לאוקטוברפסט. יש מספיק זמן בבקרים ללכת ולבקר בשאר האתרים במינכן (חלק יחשבו שיותר מדי זמן). 


מומלץ להתרשם מאתר הפסטיבל ומדף השאלות והתשובות  . קישורים מצורפים כאן לנוחיותכם: 


oktoberfest-insider.com 


oktoberfest-insider.com/oktoberfest-faq.htm מה לעשות במינכן כשאתם לא באוקטוברפסט?

Marienplatz

ראשית נפתח עם Altstadt -

זהו אזור ישן יחסית של מינכן, בו תוכלו למצוא מבנים עתיקים ושערים מרשימים. בנוסף באיזור זה חנויות אינספור. ישנם מספר רב של רחובות בהם ניתן לקנות, אך יש רחוב אחד ראשי שחוצה את ה Altstadt, ובמרכזו נמצא ה  Marienplatz (ניתן לראות בתמונה). 

ה- Marienplatz הוא ממש מרכז העניינים. תוכלו למצוא באזור מגוון רב מאוד של חנויות, במרחק דקה הליכה משם תוכלו למצוא את השוק Viktualienmarkt, בו יש Biergarten ועוד דוכנים רבים אשר מוכרים הכל החל מגבינות ועד שייקים מפירות.

בנוסף כל יום בשעה 11:00 ובשעה 12:00 נאספים אנשים רבים מתחת למגדל השעון (שבתמונה) בכדי לצפות במופע ה"בובות" המוזיקלי אשר מתקיים על המגדל. 

על המבנה ישנן דמויות רבות אשר בשעות אלו מתחילות לנוע ומבצעות מופע לכל הצופים הרבים. המופע כולל מנגינות מוזיקליות נעימות :

מוזיאון הבירה (Bier - Und Oktoberfestmuseum) -  


המוזיאון נמצא ב Altstadt במרחק כחמש דקות הליכה מה- Marienplatz. כניסתו של המוזיאון היא למעשה בר ומסעדה, ובקומה השנייה נמצאת הכניסה למוזיאון. המוזיאון עצמו מתפרס על כמה קומות, ומוצגים בו פריטים רבים והיסטוריים הקשורים לעולם הבירה. הרוב המוחלט של ההסברים לגבי המוצגים במוזיאון הינם בגרמנית, כך שלאלו מבנינו שלא דוברים גרמנית, ללא הדרכה באנגלית, הביקור במוזיאון פחות רלוונטי. אם הנכם מתעניינים במוזיאון, ישנן הדרכות באנגלית עליהן ניתן ללמוד ולהזמין באתר של המוזיאון


למתעניינים ישנם גם בית כנסת, מוזיאון יהודי, ומסעדה יהודית וכשרה במרחק שלוש דקות הליכה מהשוק. 

הגן האנגלי

הגן האנגלי (English Garden) -   


הגן האנגלי הוא למעשה אוסף של מדשאות ויערות אינסופיים בו תוכלו לראות הכל החל ממשחקי כדור ואנשים שמשחקים עם כלביהם ועד נודיסטים שמשתזפים בשמש ואנשים שגולשים על הנהר העובר בגן. בכדי לצפות בגולשים לחצו פה


בגן האנגלי ישנם שני Biergartens מאוד מוכרים ומומלצים. הראשון הוא seehaus אשר נמצא על גדת אגם שבפארק (לא הייתי בו) ונחשב למומלץ מאוד.  

השני הוא המגדל הסיני (Chinesischer Turm)שהוא למעשה biergarten שבמרכזו עומד מגדל בסגנון סיני (עליו מדי פעם יש הופעות). למגדל הסיני נחמד מאוד להגיע במהלך היום כשיש עוד שמש ומתחשק לכם ללגום בירה קרה. 

 

חוץ מזה ניתן סתם לטייל להנאתכם בגן וליהנות מהאווירה. 

BMW Welt  -  


לחובבי המכוניות, לחברת BMW יש על יד המטה שלה אולם תצוגה המיועד למתעניינים, בו תוכלו לראות את כל המכוניות החדשות שהחברה מציעה 

(וגם כמה מכוניות ישנות). 

כמה דקות הליכה משם שוכן ה- BMW Museum. 

הפארק האולימפי במינכן

הפארק האולימפי -  

במרחק כמה דקות הליכה מה – BMW תוכלו למצוא את הפארק האולימפי משנת 1972. 

בפארק תוכלו כמובן לקנות בירה ולשתות אותה על אחת המדשאות הגדולות עם הנוף לאגם, לשכור סירת פדלים ואפילו לשחק כדורסל במגרש אספלט. 

תוכלו ללכת לאיזור האיצטדיונים ולראות את הארכיטקטורה המעניינת שלהם, וגם תוכלו לעלות על המגדל האולימפי ולקבל תצפית על כל הפארק האולימפי ומינכן.

גן החיות  (Tierpark Hellabrunn) - 


לאלו מביניכם שאוהבים חיות, במינכן יש גן חיות ענק, בו תוכלו לבלות ולצפות בעיזים, דובים, אריות ודובי קוטב ועוד מיני חיות רבים. בנוסף בגן החיות יש biergarten (כי למה לא...) ובו תוכלו להנות מהמאכלים הבוואריים הרגילים לצד בירה קרירה.  

כדאי לשריין כ- 2-3 שעות לביקור. 

באיירן מינכן

קבוצת הכדורגל ביירן מינכן (FC Bayern Munich)  -


מינכן אינה ידועה רק בזכות פסטיבל הבירה המפורסם שלה, אלא גם בזכות קבוצת הכדורגל המצוינת שלה, שהיא מהמובילות בליגה הגרמנית, וכן ברמה עולמית. בין אם הנכם חובבי כדורגל או לא, ביקור במשחק של הקבוצה באצטדיון Allianz Arena הינו חוויה שווה. לפני תחילת המשחק מבלים ב biergarten  בו מוגשת בירה של  Paulaner וכל אוהדי הקבוצה יושבים, שותים ועושים חיים. האווירה באצטדיון היא מיוחדת מאוד, ואוהדיה השרופים של ביירן יודעים איך לגרום לכל הקהל לשיר, לקפוץ ולעודד את קבוצתם. 

מבשלת הבירה ארדינגר (Erdinger Weissbrau) -


במרחק של כשעה ממינכן נמצאת העיירה  Erding  ובה אחת ממבשלות הבירה הגדולות בבוואריה. המבשלה מציעה סיורים במבשלה, בהם מסבירים מ-א' ועד ת' את תהליך הכנת הבירה, וכן מבקרים במחסן הענקי של המבשלה בו רואים כיצד המערכת האוטומטית משנעת חבילות של מאות בקבוקי בירה ממקום למקום. לסיום מקיימים סשן טעימות לכל הבירות אותן הם משווקים לצד בייגלה פרצל, ונקניקיות גרמניות, והכל ללא הגבלה.  

ההגעה למקום היא טיפה מאתגרת, שכן גם לאחר ההגעה לארדיג באמצעות רכבת, צריך לקחת קו אוטובוס בכדי להגיע למבשלה, ובחזור הבעיה היא דומה. ישנם הרבה קווי אוטובוסים באיזור, אך המסע הזה יכול לקחת הרבה זמן ולכן מתאים רק למתענינים במבשלות בירה. 

 

מקומות לאכול בהם: 


ארוחות בוקר - 


·         Cotidiano Gärtnerplatz 

·         AROMA KAFFEEBAR 


ארוחות צהריים וערב - 


·      Hofbräuhaus – אחד המקומות היותר מהנים לאכול בהם לדעתי. המסעדה היא אולם גדול במיוחד שנראה בגדול כמו biergarten, כלומר המון שולחנות של 10          אנשים. לצד השתייה והאוכל יש גם להקה שתורמת לאווירה ממש מגניבה ומהנה. 

·     Hard Rock Cafe – ממש מול ה- Hofbräuhaus שוכן ההארד רוק המקומי של מינכן. לחובבי רוק ואוכל אמריקאי טעים, זה המקום בשבילכם. האוכל המצוין של         המקום יחד עם המוזיקה האיכותית שמשמיעים במקום יוצרת אווירה שאין לה תחליף (למעט כל סניף הארד רוק אחר). 

 

 

אפליקציות מומלצות : 


אפליקציית Google Maps: מומלץ מאוד להשתמש באפליקציה זו בכדי לנווט בעיר ולהשתמש בחוכמה במערכת התחבורה הציבורית בעיר. ניתן גם להוריד את מפת העיר ב Offline כך שתוכלו להשתמש באפליקציה ללא שימוש באינטרנט. 


אפליקציית Google My Maps: באמצעות אפליקציה זו תוכלו לסמן מראש נקודות על המפה, ובעת הצורך תוכלו מהאפליקציה להתחיל ניווט באפליקציית Google Maps אל היעד שלכם. 

 


בקישור זה תוכלו לצפות במפת Google Maps מוכנה מראש, אשר מרכזת את האתרים מהמדריך